Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Kłopoty ze sztuką ludową” – spotkanie z Ewą Klekot

31 maja

Jaka jest różnica między sztuką ludową a przemysłem ludowym i etnodizajnem? Czyje wyroby w dwudziestoleciu międzywojennym określano mianem „gratów glinianych, które warszawiacy kupowali en masse w Gdyni na pamiątkę”? I czy kiczowate, jarmarczne makatki, będące przykładem współczesnej sztuki wsi, są aby na pewno wystarczająco „ludowe”?

O książce „Kłopoty ze sztuką ludową” (wydawnictwo słowo/obraz terytoria) opowie jej autorka – Ewa Klekot.

Kto nie posiada jeszcze własnego egzemplarza książki, będzie mógł ją nabyć w dniu wydarzenia na stoisku Wydawnictwa ulokowanym w holu Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Ewa Klekot – antropolożka, tłumaczka, kuratorka. Adiunktka w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS; wykłada w School of Form i na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się interdyscyplinarnym łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi, zarówno w badaniach, jak i edukacji. Absolwentka archeologii i etnologii, doktor nauk o sztuce. Aktualny obszar badań to antropologia wytwarzania oraz związane z nią poznanie i wiedza: umiejętności, wiedza ciała, materiały i procesy; tradycje wytwarzania a dziedzictwo niematerialne. Zajmuje się też antropologiczną refleksją nad sztuką, zwłaszcza społecznym konstruowaniem sztuki ludowej i prymitywnej, a także materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny.

Termin: 31 V 2022, godz. 18:00;
Bilety: wstęp wolny;
Prowadzenie: Aleksandra Paprot-Wielopolska
Miejsce: Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35

Szczegóły

Data:
31 maja
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Strona internetowa:
http://www.nck.org.pl/

Miejsce

Nadbałtyckie Centrum Kultury
ul. Korzenna 33/35
Gdańsk, Pomorskie 80-851 Poland
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.nck.org.pl