Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

IX Spotkanie z muzyką i tańcem Rzeszowszczyzny “Łojdiridi”

4 czerwca

Po niemal 2,5-letniej przerwie wracają organizowane przez Stowarzyszenie “Gdzieś Tu” Spotkania z muzyką i tańcem Rzeszowszczyzny “Łojdiridi”. Spotkamy się w Kolbuszowej Górnej 4 czerwca 2022 r.

Dziewiąte “Łojdiridi” będzie wyglądać podobnie jak poprzednie edycje. Rozpocznie się o 17.00 nauką tańców regionalnych z okolic Kolbuszowej, którą poprowadzi Artur Szlachetka, badacz folkloru tanecznego, wiceprezes Stowarzyszenia “Gdzieś Tu” oraz prowadzący grupę taneczną w ramach Zespołu Ludowego “Górniacy”. Dzieci w tym czasie będą mogły spędzić czas uczestnicząc w dawnych grach i zabawach.

Punktem kulminacyjnym każdego “Łojdiridi” jest oczywiście potańcówka. Pierwsze edycje przybierały formę zbliżoną do jam session – muzycy różnych kapel wspólnie grali tradycyjne utwory. Od szóstej edycji nastąpiła nieznaczna zmiana formuły – na przemian grają dwie kapele. W tym wypadku organizatorzy zestawili dwa składy z różnych regionów Rzeszowszczyzny.

Muzykę ziemi dębickiej, ropczyckiej i rzeszowskiej zagra Kapela Iskierczanie, powstała w 2017 r. z inicjatywy Anny i Stanisława Czaplów. Obecnie gra w trzyosobowym składzie instrumentalnym (Jakub
Czapla – skrzypce prym, Bogusław Kamiński – skrzypce sekund, Stanisław Czapla – basy) z towarzyszeniem grupy śpiewaczej. Jest częścią Zespołu Iskierczanie z Dębicy.

Drugi zespół, który zagra do tańca to Kapela Łola, która wykonuje muzykę pogranicza Lasowiaków i Rzeszowiaków. Została założona w Kolbuszowej w 2018 r. przez muzyków Kapeli Jana Boronia, która musiała zaprzestać działalności – skrzypaczkę Aleksandrę Siuzdak i basistę Janusza Radwańskiego. W 2019 r. dołączył sekundzista Wojciech Dulski i w takim trzyosobowym składzie instrumentalnym gra
głównie do tańca oraz w czasie warsztatów.

Impreza ma charakter lokalny i integrujący mieszkańców Kolbuszowej Górnej, więc do pomocy włączył się Zespół Ludowy “Górniacy” i miejscowe KGW, zaś Centrum Kultury Wsi zostało udostępnione przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej.

Oczywiście mile widziani są wszyscy miłośnicy tradycyjnego grania i tańca w każdym wieku, nie tylko z województwa podkarpackiego, ale także spoza niego.

Wstęp jest bezpłatny, choć organizatorzy przewidzieli możliwość finansowego wsparcia kolejnych wydarzeń przez uczestników.

Szczegóły

Data:
4 czerwca
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Stowarzyszenie „Gdzieś Tu”
Strona internetowa:
http://www.sgtrzeszow.wordpress.com

Miejsce

Kolbuszowa Górna
Kolbuszowa Górna, Poland + Google Map