Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

II Turnieju Muzyków Prawdziwych

1.09.164.09.16

Już po raz drugi Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie gospodarzem i organizatorem Turnieju Muzyków Prawdziwych, który w tym roku odbędzie się między 1 a 4 września. Ponownie wystartują w konkursie muzycy różnych regionów, wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz muzycy nią zainspirowani.

W Turnieju biorą udział muzycy ludowi, muzykanci oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną ‒ od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną. Turniej rozgrywa się w czterech kategoriach (soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne, zespoły śpiewacze). Do udziału w przesłuchaniach zakwalifikowało się ponad 60 wykonawców, reprezentujących 14 województw.

W tym roku w jury zasiądą postaci bardzo dobrze znane polskiemu światu folkowemu: Agata Harz, dr hab. Bogdan Matławski, prof. US oraz Krzysztof Trebunia-Tutka.

Szczegółowe informacje dotyczące programu:

1 września, czwartek, godzina 19 –  pokaz filmów z kolekcji „Muzyka odnaleziona”
sala kameralna Filharmonii, wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasach Filharmonii)

„Muzyka odnaleziona” to kolekcja filmów tworzona od 1980 roku przez Andrzeja Bieńkowskiego. Archiwum zawiera m.in. dokumentacje badań terenowych, nagrania, wywiady z muzykantami i śpiewaczkami, dotyczące życia muzycznego wsi Polski, Ukrainy i Białorusi. Na „Kanon Trzech” składają się krótkie filmy, poświęcone wybitnym, nieżyjącym już skrzypkom wiejskim: Kazimierzowi Meto, Józefowi Kędzierskiemu, Janowi Lewandowskiemu. Ich gra i repertuar stanowi dziś wzorzec kultury wiejskiej i jest inspiracją dla młodego pokolenia muzyków.

2 września (piątek), godz. 13 oraz 3 września (sobota), godzina 10 – przesłuchania zespołów i solistów, sala kameralna, wstęp wolny

Przesłuchania konkursowe stanowią główny trzon Turnieju Muzyków Prawdziwych. Podczas przesłuchań uczestnicy zaprezentują dwa utwory. Pierwszy z nich wybierany jest przez wykonawców według uznania, przy czym powinno zostać wskazane jego źródło. Drugi utwór to odpowiedź muzyków na wylosowany przed występem wątek tematyczny, związany z rokiem kalendarzowym i obrzędowym. Wykonawcy będą mogli przedstawić dodatkowy trzeci utwór – motyw przesiedleńczy, wędrowny. W
każdej z kategorii przyznane będą trzy pierwsze miejsca. Nagrodzeni muzycy wystąpią na scenie sali symfonicznej Filharmonii podczas koncertu finałowego. Występy nagrodzonych wykonawców transmitowane będą za pośrednictwem serwisu youtube na kanale Filharmonii w Szczecinie.

2 września, piątek, godzina 19 – Koncert inauguracyjny
sala symfoniczna, bilety w cenie 20 i 10 zł dostępne na stronie internetowej www.filharmonia.szczecin.pl
oraz w kasach Filharmonii

Pierwsza część koncertu poświęcona będzie twórczości Zygmunta Noskowskiego i jego fascynacji folklorem. Specjalnie na potrzeby koncertu na nowo skompletowano i opracowano zapisy nutowe kantaty z pieśni polskich „Rok w pieśni ludowej”, która zabrzmi w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, zestawionej z białym głosem oraz chórem śpiewaków ludowych.

W drugiej części publiczności zaprezentuje się zespół Limbohofvet. To żeńskie trio skrzypcowe bazujące repertuarowo na szwedzkiej muzyce tradycyjnej. Zespół rozpoczął działalność w 2009 roku i został doceniony przez krytyków i publiczność niezwłocznie po premierze albumu „Klingande Klenoder” oraz gościł na wielu skandynawskich festiwalach. Repertuar zespołu to tradycyjne pieśni i melodie szwedzkie, ale również autorskie utwory inspirowane skandynawskim folklorem.

3 września, sobota, godzina 10 – warsztaty muzyki ludowej dla muzyków profesjonalistów prowadzone przez kapelę Tęgie Chłopy
Ośrodek Teatralny Kana, wstęp wolny (na podstawie wcześniejszych zgłoszeń)

Warsztaty przeznaczone dla osób z akademickim wykształceniem muzycznym: uczniów szkół muzycznych II stopnia, studentów uczelni artystycznych oraz zawodowych muzyków. Podczas zajęć uczestnicy pracować będą nad repertuarem ludowym w formie in crudo. Wspólna nauka i gra tradycyjnych motywów muzycznych rozwinie umiejętność interpretacji wielu klasycznych utworów, opartych na motywach ludowych. Warsztaty poprowadzi kapela Tęgie Chłopy, która odkrywa repertuar kielecczyzny pod okiem mistrzów tradycyjnego wiejskiego muzykowania. Członkowie kapeli współtworzą wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o przesłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: turniej@filharmonia.szczecin.pl

3 września, sobota, godzina 20 – Dom Tańca, występ kapeli Tęgie Chłopi i uczestników Turnieju Muzyków Prawdziwych, ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji Turnieju
hol Filharmonii, potem Teatr Kana

Scena w holu Filharmonii otwarta będzie dla wszystkich muzykantów, którzy będą chcieli zagrać do tańca w swoich tradycyjnych składach, jak i we wspólnej improwizacji z innymi uczestnikami zabawy. Podczas Domu Tańca ogłoszeni zostaną także laureaci Turnieju Muzyków Prawdziwych.

4 września, niedziela, godzina 12 – warsztaty tańców ludowych dla dzieci w wieku 6–10 lat, prowadzone przez kapelę Tęgie Chłopy
hol Filharmonii, bilety w cenie 15 zł dostępne w kasach Filharmonii

Zabawa taneczna dla najmłodszych uczestników Turnieju Muzyków Prawdziwych. Pod czujnym okiem członków formacji Tęgie Chłopy, w rytm wygrywanych na żywo tradycyjnych melodii, dzieci biorące udział w warsztatach poznają podstawy polskich tańców ludowych oraz zabawy taneczne z różnych regionów Polski.

4 września, niedziela, godzina 17 – Koncert finałowy
sala symfoniczna, bilety w cenie 20 i 10 zł dostępne na stronie internetowej www.filharmonia.szczecin.pl oraz w kasach Filharmonii

część I – laureaci II Turnieju Muzyków Prawdziwych

część II– „Pieśni zbójnickie”: Krzysztof Trebunia-Tutka & Tymon Tymański

„Pieśni zbójnickie” to spotkanie dwóch światów i dwóch artystycznych osobowości: twórcy   pielęgnującego tradycje ludowe oraz charyzmatycznego muzyka jazzowego i rockowego, połączonych ideą zachowania dziedzictwa kulturowego Podtatrza w zupełnie nowym wymiarze. Podstawą i sednem projektu są tradycyjne pieśni góralskie o charakterze zbójnickim. Ich treść odnosi się do poszukiwania sprawiedliwości, umiłowania honoru i wolności oraz specyficznej filozofii życia. Muzyka zawiera charakterystyczne dla Podhala melodie i brzmienia, inspirowane XIX-wiecznymi zbiorami Oskara Kolberga, Ludwika Zejsznera oraz Jana Kleczyńskiego i wzbogacone elementami współczesnego jazz-rockowego instrumentarium.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem naszego serwisu KulturaLudowa.pl

Więcej na www.turniej.filharmonia.szczecin.pl

Projekt II Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

tmp2016

* Na zdjęciu: Ubiegłoroczni laureaci Turnieju Muzyków Prawdziwych Kapela Manugi z Bukówca Górnego, fot. Organizatorzy

Szczegóły

Początek:
1.09.16
Koniec:
4.09.16
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Telefon:
(91) 430 95 10
Adres e-mail:
turniej@filharmonia.szczecin.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
Szczecin, Zachodnio-Pomorskie 70-515 Polska
+ Google Map
Telefon:
(91) 430 95 10
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia