Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb” 2019

8.12.19

W dniu 8 grudnia Miejski i Gminny Ośrodek Kultury organizuje Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb” – oraz XVIII Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce.

Zwyczaj gry na ligawce stanowi ewenement na skalę europejską, to wieloletnia tradycja kultury ludowej pogranicza Mazowsza i Podlasia. Jak pisał Oskar Kolberg: „oprócz dawania sygnałów pasterskich [ligawki] służyły także do otrąbywania Adwentu, były jakby symbolem trąby Archanioła, mającego zwiastować światu przyjście Zbawiciela”. Za pomocą długich drewnianych trąb, których dźwięk niesie się na kilka kilometrów, nawoływano na mszę świętą zwaną Roratami, a zwyczaj ten trwał prawie 200 lat. Obecnie bardzo szybko zanikł – kultywowany jest tylko przez niewielu starszych mieszkańców wsi w czasie Adwentu.

Festiwal Zbliżenia Kultur – XVIII Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce „Melodie Bożych Trąb” to wydarzenie obfitujące w liczne atrakcje. Zaplanowano między innymi konkurs gry na ligawkach, jarmark bożonarodzeniowy.

Ponadto odbędzie się koncert zespołu Trebunie Tutki gdzie zespół zaprezentuje muzykę reprezentatywną dla kultury polskiej w jej etnicznym, tradycyjnym kontekście, prezentujący góralszczyznę jako element kultury narodowej a przy tym porywająca muzyka, stroje i pełne anegdot prowadzenie koncertu.  Program będzie prezentował bogactwo tradycji i obrzędów.

Wszystkich chętnych zapraszamy do MiGOK w Łochowie, gdzie już wkrótce będzie można spotkać i zapoznać się z tradycją kurpiowską, podlaską i mazowiecką, zarówno w dziedzinie tańca, jak i muzyki.

W dniach 12-15 grudnia w Kościołach powiatu węgrowskiego planujemy zagrać Koncert pieśni Adwentowych. Zagra i zaśpiewa dla Państwa Duet: Witold Broda i Beata Oleszek.

Witold Broda – skrzypek , lider Kapeli Brodów, subiektywny badacz tradycji. Gra od 1992 roku. Jeden z założycieli Teatru Węgajty i Formacji Bractwa Ubogich.

Beata Oleszek śpiewaczka z zespołu Jarzębina, specjalizująca się w śpiewaniu pieśni Adwentowych oraz Kolęd.

Na repertuar składają się utwory pochodzące z Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL i własnych. W swoim wykonaniu zachowują właściwy kontekst w przypadku muzyki Adwentowej. Używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli i skrzypiec. Koncert zapewne zostanie w pamięci wiernym długi czas. Zachęcamy do wzięcia udziału.

Szczegóły

Data:
8.12.19
Wydarzenie kategorie:
, ,

Organizator

Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie
Strona internetowa:
http://lochow.naszgok.pl

Miejsce

Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie
ul. 1 Maja 22
Łochów, Mazowieckie 07-130 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://lochow.naszgok.pl