Miesięczne archiwum: maj 2009

Chorzów. Na naszym Groniczku

Chorzów. Na naszym Groniczku

Pokaz wyrobu serów owczych i pokazy psów pasterskich. Te i wiele innych atrakcji będzie można zobaczyć już 31 maja podczas imprezy "Na naszym groniczku" w chorzowskim skansenie. Podczas imprezy będzie też można spróbować i kupić m.in. redykołki, oscypki, bundz czy bryndzę. W tym dniu odbędzie się również Wojwódzki Przegląd Folklorystyczny "WICI" 2009. Szczegóły: www.skansen.chorzow.pl

„Cztery strony Rawy” – zdarzenia muzyczne

„Cztery strony Rawy” – zdarzenia muzyczne

W niedzielę 31 maja br. przy Zamku w Rawie Mazowieckiej odbędzie się koncert „cztery strony Rawy w wykonaniu niezwykłych muzykantów. Zagrają między innymi: Kapela Rzeszowska Kurasiów z Lubziny, śpiewaczki i kapela z Ukrainy, Kapela Jerzego Dzierżka, Kapela Rawianie, Kapela z Dobrzelina, Kapela Andrzeja Leszczyńskiego, Kapela Stefana Nowaczka z Powiśla Maciejowickiego (mistrz) i Agnieszki i Macieja Niwińskich (uczniowie).

Węgorzewo. Festyn rodzinny „Dzień z Konopkową”

Węgorzewo. Festyn rodzinny „Dzień z Konopkową”

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zaprasza w niedzielę 31 maja na festyn rodzinny „Dzień z Konopkową”. Impreza nawiązuje do mazurskiego podania z końca XVI wieku o dobrym Konopce ze wsi Ogonki, złej Konopkowej i Diable. W ramach festynu odbędą się I Mistrzostwa Świata w Letnim Ciągnięciu Sanek oraz liczne zabawy plenerowe: toczenie fajerek, wydłubywanie kulek z błota, przeciąganie liny, bieg w workach, wyścigi na „odcisku stopy konopkowej” i inne.

Festyn zielonoświątkowy w Białostockim Muzeum Wsi

Festyn zielonoświątkowy w Białostockim Muzeum Wsi

W Bialostockim Muzeum Wsi 31 maja odbędzie się festyn zielonoświątkowy. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Zaprezentowane zostaną zwyczaje zielonoświątkowe (m.in. chodzenie z królewną), odbędą się pokazy rzemiosła ludowego i prac gospodarskich, występy regionalnych zespołów, otwarcie wystawy „Dziecięce troski i beztroski.”

Zamość. Laureaci XII Konkursu Poetyckiego im. St. Buczyńskiego

Zamość. Laureaci XII Konkursu Poetyckiego im. St. Buczyńskiego

26 maja w Zamojskim Domu Kultury odbędzie się podsumowanie XII Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Buczyńskiego. Laureatami tegorocznego konkursu zostali Bogusława Lankamer z Łaszczowa (I miejsce) Alfreda Magdziak z Zamościa (II miejsce) oraz Florianna Kiszczak z Radzięcina i Władysław Sitkowski ze Zwierzyńca (III miejsce).

Lublin. I Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”

Lublin. I Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej “Kody” to nowy festiwal na kulturalnej mapie Lublina. Jego pierwsza edycja odbędzie się już 21-23 maja 2009 roku. Jak zapowiadają organizatorzy festiwal ma łączyć i przenikać tradycję muzyki archaicznej z nowoczesnymi poszukiwaniami muzycznymi.

Poznań. Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich

Poznań. Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich

W Poznaniu w dniach 16-17 maja po raz siódmy odbędą się wznowione po kilkunastoletniej przerwie Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich. W tegorocznych Konfrontacjach spotkają się budowniczowie dud oraz kapele dudziarskie z Wielkopolski, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.

Zaproszenie na „Noc muzeów”

Zaproszenie na „Noc muzeów”

W nocy z 15 na 16 maja po raz kolejny będzie można zwiedzać muzea, galerie i inne instytucje kulturalne. Organizatorzy na tę okazję przygotowali specjalne atrakcje: zwiedzanie wystaw i pomieszczeń zazwyczaj nieudostępnianych, warsztaty, spotkania z twórcami, koncerty itp. W tym roku w przedsięwzięcie to zaangażowanych będzie ponad 30 miast w całej Polsce.
My proponujemy te wydarzenia, które dotyczą kultury tradycyjnej. Więcej szczegółowych informacji w zakładce: Kalendarz imprez