Wojciechów. Promocja książki „Z podróżniakami przez pokolenia. Monografia Kapeli Wojciechowskiej”

Z podróżniakami przez pokolenia. Monografia Kapeli Wojciechowskiej”

Z podróżniakami przez pokolenia.
Monografia Kapeli Wojciechowskiej”

Od niepamiętnych czasów nośnikami folkloru Ziemi Wojciechowskiej jest Kapela Wojciechowska. Do dziś Kapela Uświetnia swoimi występami ważne uroczystości, wzbogacając tym samym życie kulturalne województwa, powiatu, gminy. Jej muzyka towarzyszy wszystkim przedsięwzięciom mającym na celu ratowanie naszego dziedzictwa folklorystycznego, grane marsze witają w progach Wieży Ariańskiej dostojnych gości.

Kapela Wojciechowska powstała w 1926 roku i jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych w regionie. Przechodziła różne etapy, zmieniali się muzykanci (30 osób w historii Kapeli), ale zespół zawsze był wierny regionalnej tradycji i repertuarowi przekazywanemu z pokolenia na pokolenie.

Na przestrzeni osiemdziesięciu dwóch lat swej działalności Kapela ubarwiała swą muzyką wesela i zabawy wiejskie. Uświetniała imprezy kulturalne o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Przez swoje koncerty propagowała specyfikę i charakter regionu.

Do największych sukcesów Kapeli należy zdobycie Złotej, Srebrnej i Brązowej Baszty na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz Nagrody imienia Oskara Kolberga. Członkowie Kapeli zostali uhonorowani odznakami Zasłużonego Działacza Kultury. Oprócz koncertów w Polsce , Kapela Wojciechowska występowała w Niemczech, Austrii, Francji, Mołdawii i na Białorusi.

Dzięki Kapeli do dziś przetrwało wiele polek, oberków, walców, podróżniaków i innych utworów charakterystycznych dla folkloru Ziemi Wojciechowskiej. Do głównych i najbardziej cenionych utworów należą: Walc Wojciechowski, Polka spod Wieży, Oberek Stacha, Walc Iwaniaka. Przekazywane z pokolenia na pokolenie utwory muzyczne pozwoliły na zachowanie pierwotnego stylu regionalnego.

Wydawnictwo „Z podróżniakami przez pokolenia. Monografia Kapeli Wojciechowskiej” pod redakcją pana Jarosława Cymermana pozwala poznać i zachować od zapomnienia historię, twórczość oraz najstarszy repertuar KAPELI WOJCIECHOWSKIEJ. Książka ta jest uwieńczeniem 80 – lecia istnienia kapeli-jubileuszu, który Kapela Wojciechowska obchodziła w 2006 roku.

Do każdego egzemplarza książki dołączona jest płyta CD z nagraniami Kapeli – (zawartość płyty stanowią utwory przegrane z istniejącej już kasety Kapeli.)

Wydawnictwo zostało zrealizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego, Powiatu Lubelskiego oraz Urzędu Gminy w Wojciechowi.

Spotkanie odbedzie się 28 maja 2009 r. o godz.14.00 w Wojciechowskim Muzeum Regionalnym w Wieży Ariańskiej.

Agnieszka Gąska
Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie