Festyn zielonoświątkowy w Białostockim Muzeum Wsi

Zielone Świątki w Białostockim Muzeum Wsi

Plakat imprezy

W czasie festynu odbędzie się prezentacja gmin i powiatów województwa podlaskiego w zakresie walorów kulturowych, a w tym w szczególności sztuki i rzemiosła ludowego, kulinariów i folkloru. Podczas festynu będzie można zobaczyć zwyczaje zielonoświątkowe, np. chodzenie z królewną. Odbędą się także pokazy rzemiosła wiejskiego, np. kowalstwa, garncarstwa, plecionkarstwa.

W programie miedzy innymi:
godz.11.00-17.00

– widowiska obrzędowe związane z Zielonymi Świątkami (m.in. Chodzenie z Królewną)

– prezentacja sztuki ludowej i folkloru podlaskich gmin i powiatów, wystepy zespołów folklorystycznych

– degustacja i sprzedaż potraw regionalnych

– kiermasz rękodzieła ludowego

– pokazy rzemiosła ludowego i prac gospodarskich

– otwarcie wystawy pt. Dziecięce troski i beztroski

– otwarcie placu zabaw z zabawkami wykonanymi według dawnych wzorów

– pokaz filmu Takich pieśni sobie szukam, poświęconego folklorowi Polesia

Zapraszamy wszystkich do Białostockiego Muzeum Wsi na otwarcie wystawy „Dziecięce troski i beztroski.”

Fotografie ze zbiorów Białostockiego Muzeum Wsi. Dziecko w społeczności wiejskiej Podlasia XIX / XX w., które odbędzie się w trakcie festynu Zielone Świątki w skansenie w dniu 31 maja o godzinie 12.00 w chałupie z Dąbrowy – Moczydeł.

Na wystawie będzie można zobaczyć przedmioty związane z życiem codziennym dziecka od najmłodszych lat, takie jak: kołyski, wózki, chodziki; przedmioty szkolne: tornistry, piórniki, fartuszki oraz narzędzia związane z pracą. Fotografie ze zbiorów Białostockiego Muzeum Wsi.

Na wystawie znajdzie się również szeroki wybór ubioru dziecięcego. Gry i zabawy dziecięce ukazane będą przez zgromadzone na wystawie zabawki i zdjęcia zabaw. Wraz z ekspozycją otwarty zostanie plac zabaw dla dzieci.

Zaprezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Białostockiego Muzeum Wsi, Muzeum Rolnictwa im. ks. Kluka w Ciechanowcu oraz Muzeum Historycznego w Białymstoku. Wystawa czynna będzie do końca października.

BIAŁOSTOCKIE MUZEUM WSI
Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
ul. Nadawki 21, 16-010 Wasilków

www.bialostockiemuzeumwsi.pl

Patronat medialny KulturaLudowa.pl

Galeria »

Wystawa „Dziecięce troski i beztroski.” fot. Białostockie Muzeum Wsi Wystawa „Dziecięce troski i beztroski.” fot. Białostockie Muzeum Wsi Festyn Zielone Świątki, fot. Białostockie Muzeum Wsi Chałupa z Tymianek Buci, fot. Białostockie Muzeum Wsi

Fotografie ze zbiorów Białostockiego Muzeum Wsi

TESTTT