Kolędnicy
2009, wyk. Wiktor Chrzanowski (1946–2012)
2009, wyk. Wiktor Chrzanowski (1946–2012)
O wykonywaniu tradycyjnych ozdób choinkowych oraz o zwyczajach bożonarodzeniowych w opoczyńskim opowiada Elżbieta Pokora-Domańska, twórczyni ludowa z Opoczna.
wyk. Marian Adamski, Sobiska, woj. lubelskie
Rok 1994 r. Bukowa, k. Biłgoraja
Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu w 1984 roku.
Jak dawniej w domach wyglądały przygotowania do Wielkiej Nocy, kto wykonywał pisanki a kto brał udział w wołokaniu czyli wielkanocnym kolędowaniu. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o dawnych zwyczajach wielkanocnych z okolic Lipska nad Biebrzą na Podlasiu. Śpiewa i opowiada Krystyna Cieśluk z Lipska nad Biebrzą.
Jeszcze na przełomie XIX i XX stulecia w prawie całej Polsce centralnej i południowej w Wielką Środę lub w Wielki Czwartek, przy akompaniamencie drewnianych klekotek wielkopostnych i obrzędowych śpiewów, palono kukłę wyobrażającą Judasza. Zapraszamy do lektury tekstu o Wielkotygodniowym obrzędzie palenia Judasza w Polsce południowej autorstwa dr Urszuli Janickiej-Krzywdy.
50 lat temu – w 1968 r. w Lublinie powstało Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Z tej okazji przez cały rok na łamach naszego portalu publikować będziemy teksty, fotografie oraz materiały archiwalne, przybliżające sylwetki uznanych artystów i pisarzy ludowych, którzy przyczynili się do powołania organizacji. Materiały pochodzą z archiwum STL.
Fragment serwety wykonanej metodą frywolitkową przez Eugenię Wieczorek.
Seweryna i Tadeusz Krawczykowie z Frampola (dawne woj. zamojskie – obecnie woj. lubelskie) przy wyrobie postronków. Rok 1996.