Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wiwatowisko 2018

23.07.1828.07.18

Wiwatowisko to wakacyjna szoła tradycji – tygodniowe spotkanie poświęcone nauce i poznawaniu kultury i tradycji biskupiańskich – które nieprzerwanie od XIII wieku są kultywowane w 13 miejscowościach południowo – wschodniej Wielkopolski, a charakterystycznym tańcem jest tu dynamiczny WIWAT.

Tradycje kulturowe Biskupizny oraz tradycje dudziarskie w Wielkopolsce, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Narodowy Instytut Dziedzictwa zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

Przygotowane dla Was warsztaty rękodzielnicze, kulinarne, śpiewacze, wspólne muzykowanie i całonocne potańcówki wprowadzą Was w świat dziedzictwa kulturowego tego niezwykłego regionu, w którym po dziś dzień żywa i kultywowana jest tradycja naszych przodków.

Celem spotkań warsztatowych, które poprowadzą lokalni mistrzowie, jest nauka śpiewu (Anna Chuda, Franciszek Jesiak), tańca, gry na instrumentach tradycyjnych (Michał Umławski, Krzysztof Polowczyk) oraz rękodzieła i tradycji mikroregionu Biskupizna (Maria Bujak, Beata Kabała, Magdalena Wojciechowska). Uzupełnieniem cyklu warsztatów są wieczorne potańcówki przy muzyce tradycyjnej), spotkania, prelekcje i koncerty.

Biskupizna to dwanaście wsi wokół miasteczka Krobia w południowo-zachodniej części Wielkopolski, które przynależały niegdyś do biskupów poznańskich od XIII do końca XVIII wieku. Pod ich rządami chłopom wiodło się lepiej niż na sąsiednich terenach szlacheckich; mieli mniejsze obciążenia pańszczyźniane i większe gospodarstwa. W charakterystyczny sposób lepsze warunki życia niż w okolicznych wsiach wykształciły silne poczucie tożsamości, odrębności, nawet elitarności. Jej kulturowe oddziaływanie rozciąga się także na miejscowości poza granicami mikroregionu, obecnie pełni po części podobną rolę, jak Podhale w polskich Karpatach.

Szczegóły na stronie: www.wiwatowisko.dudziarz.eu

Szczegóły

Początek:
23.07.18
Koniec:
28.07.18
Kategorie Wydarzenie:
, , , , ,

Organizator

Fundacja “Dudziarz.eu”
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Stara Krobia
Stara Krobia 71
Stara Krobia, Wielkopolskie 63-840 Polska
+ Google Map