Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tradycyjne rzemiosło i taniec w Skansenie w Kolbuszowej

18.09.16

18 września warto wybrać się na spotkanie z dawną duchowością, muzyką sakralną oraz tradycyjnym rzemiosłem i tańcem do skansenu w Kolbuszowej.

Od 12 przewodnicy będą czekać na zwiedzających w trzech wybranych zabytkach: w chałupie z Jeziórka, w olejarni i w kościele z Rzochowa. Opowiedzą o dawnych wierzeniach i zwyczajach. W odtworzonym warsztacie pracy rzeźbiarza i lutnika w Jeziórku będzie można usłyszeć o elementach wnętrza mających znaczenie religijne lub magiczne. W olejarni, gdzie przed adwentem i Wielkim Postem gospodarze zbierali się, by tłoczyć olej lniany do kraszenia potraw, będzie okazja do wysłuchania opowieści o roku liturgicznym i związanych z nim tradycjach.

Muzyka sakralna

Najważniejszym tego dnia miejscem będzie kościół z Rzochowa. Od godziny 12 do 16 świątynia będzie otwarta dla zwiedzających, a przewodnik opowie o jej historii i o zabytkach, które w niej się znajdują. O 16.30 odbędzie się msza św. trydencka. Po mszy usłyszymy chór II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, który da półgodzinny koncert muzyki sakralnej.

Pochodnia pracowitej pszczoły

Uzupełnieniem całości będzie prezentacja wytwarzania świec z wosku pszczelego – niezbędnego elementu wyposażenia ołtarza, a także przedmiotu obecnego niegdyś w każdej chłopskiej chacie. Od godz.14 do 16 będzie ją przeprowadzał Adam Galas – pszczelarz i rzemieślnik spod Wielopola Skrzyńskiego, gdzie tradycja wytwarzania świec utrzymuje się od setek lat.

Warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich

O 13 zaczną się warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich. Poprowadzą je Marta Berdel i Piotr Zgorzelski. Trwają zapisy na zajęcia pod numerem tel. 17 22 71 296. O 18.30 odbędzie się kończąca imprezę potańcówka przy muzyce wykonywanej przez Kocirbę i Kapelę z Huty Komorowskiej. Oba zespoły łączy tradycyjne instrumentarium, repertuar nawiązujący do przedwojennych weselnych kapel oraz przekonanie, że muzykę powinno się słuchać, tańcząc.

W czasie całej imprezy będzie można w szkole z Trzebosi zakupić potrawy regionalne. W tym dniu wstęp na teren skansenu za złotówkę.

Program:

12–16 – zwiedzanie z przewodnikiem chałupy z Jeziórka, zabytkowej olejarni i kościoła pw. św. Marka Ewangelisty

13–16 – warsztaty taneczne w szkole z Trzebosi

14–16 – pokaz wykonywania świec woskowych w chałupie z Cierpisza

16.30 – msza trydencka w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa i koncert muzyki sakralnej w wykonaniu chóru II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu

18.30–20.30 – potańcówka w spichlerzu z Bidzin z Kapelą z Huty Komorowskiej i Kocirbą

Szczegóły

Data:
18.09.16
Wydarzenie kategorie:
, , ,

Organizator

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Telefon:
(17) 22 71 296
Email:
sekretariat@muzeumkolbuszowa.pl
Strona internetowa:
http://www.muzeumkolbuszowa.pl

Miejsce

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
ul. Kościuszki 6
Kolbuszowa, Podkarpackie 36-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
(17) 22 71 296
Strona internetowa:
www.muzeumkolbuszowa.pl