Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Skrzynie (jak) malowane

19.11.21

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”  zaprasza 19 listopada na VIII sesję konserwatorską „Malowana skrzynia – konserwacja mebli ludowych”. Podczas spotkania opowiemy z jakimi problemami boryka się konserwator podczas renowacji skrzyń, czym dawniej zdobiono skrzynie i jak powstawały. Na zakończenie zaprosimy gości na uroczyste otwarcie wystawy <<Konserwacja malowanych skrzyń ze zbiorów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”>>, na której będzie można obejrzeć  polichromowaną skrzynię z Brennej – Leśnicy 1830 roku oraz dwie polichromowane skrzynie z Cynkowa z końca XIX wieku, których konserwację przeprowadzono w 2021 roku.

Od XVIII wieku do lat 80. XIX wieku , skrzynia była jednym z podstawowych elementów wyposażenie dawnej izby chłopskiej. Służyła do przechowywania ubrań i cenniejszych przedmiotów, a także stanowiła ważny element posagu panny młodej. Ze względu na bogactwo zdobień często umieszczano ją w widocznym miejscu izby.

W kulturze tradycyjnej malowanie skrzyń było najczęściej stosowanym zabiegiem zdobniczym. Najpopularniejsze ornamentem były motywy roślinne. Występowały bukiety kwiatów w wazonach, koszach lub dzbankach, a wśród roślin najczęściej pojawiały się róże, tulipany i goździki. Inną forma zdobieni skrzyń był mazerunek – technika naśladująca słoje drewna.

– Zbiór malowanych skrzyń znajdujących się w Muzeum liczy ponad 30 eksponatów. Najstarszy w kolekcji jest obiekt z Koniakowa datowany na 1794 rok, a najmłodszy jednobarwny model z Dębu powstał na początku XX wieku – mówi Barbara Klajmon, kierownik Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych.

Program konferencji w linku:

http://muzeumgpe-chorzow.pl/pl/malowana-skrzynia-konserwacja-mebli-ludowych/

Szczegóły

Data:
19.11.21
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Telefon:
(32) 241 55 01
Adres e-mail:
sekretariat@muzeumgpe-chorzow.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Ul. Parkowa 25
Chorzów, Śląskie 41-500 Polska
+ Google Map
Telefon:
(32) 241 55 01
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia