Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Po Rzece – Festiwal Muzyki i Tradycji Województwa Łódzkiego 2023

28.09.2330.09.23

Festiwal w Załęczu Wielkim to okazja do bliższego spotkania z wciąż żywymi, muzycznymi tradycjami Ziemi Sieradzkiej – muzyką, śpiewem i tańcem. Warsztaty muzyki tradycyjnej skierowane są do młodzieży i osób dorosłych-doświadczonych lub dopiero zaczynających przygodę z polską muzyką tradycyjną.

PROGRAM, WARUNKI i KOSZTY UCZESTNICTWA, REGULAMIN (LINK)

Karnet obejmuje: pełne wyżywienie (3 x obiad/śniadanie/kolacja), nocleg (dom wczasowy, pokoje z łazienkami), udział w warsztatach (13 godzin w każdym paśmie warsztatowym + warsztaty taneczne), udział w wydarzeniach towarzyszących.

W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty instrumentalne, śpiewacze i taneczne oraz zabawy taneczne przy muzyce granej na żywo.

CZWARTEK (28.09, 20:00)
kapela Macieja Jankowskiego (Kalisz)
Lunaria (Poznań/Wrocław/Łódź)

PIĄTEK (29.09, 20:00)
kapela Lututowianie (Lututów)
Wieluńska Kapela Ludowa (Wieluń)
kapela Łukasza Nizika (Warszawa)

SOBOTA (30.09, 20:00)
kapela z Józefa Tomczyka (Mroczki Małe)
Julia Grzelaczyk (Mroczki Małe)
kapela Marty Cichej (Chojne)
kapela Janusza Urbaniaka (Goszczanów)
kapela Lunaria (Poznań/Wrocław/Łódź)
kapela Światowce (Poznań)

Udział w zabawach jest bezpłatny. Będą one poprzedzone otwartymi warsztatami tańca.

* * *
Idea: Wydarzenie wzorowane jest na letnich taborach węgierskich domów tańca (upowszechnionych w Polsce przez Stowarzyszenie Dom Tańca). Uczestnicy Taborów przez kilka dni grają, tańczą i uczą się od zaproszonych muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wiejskich. Cechą różniącą tabor od typowych Festiwali jest brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność oraz alternatywne podejście wobec konsumenckiego charakteru imprez związanych z popkulturą. Założeniem twórców Taboru jest czynny udział jego uczestników we wszystkich wydarzeniach poprzez taniec, naukę śpiewu i gry.

Region: Na Terenie Ziemi Sieradzkiej rozpościerającej się od wschodnich granic wielkopolski, aż po zachodnie krańce Mazowsza, znajdziemy do dziś charakterystyczną i unikalną gwarę, rękodzieło (piękne wycinanki i hafty), stroje oraz muzykę tradycyjną. W sieradzkich kapelach najważniejszą rolę pełni skrzypek, który jest również skarbnicą repertuaru. Towarzyszą mu instrumenty pełniące funkcję rytmiczną: basy, bęben ze stalką lub bębenek obręczowy, zwany tutaj ciachotkiem. Z licznych wywiadów wynika, że w XX wieku takim składom kapel towarzyszyły również klarnety lub kornety, a także większą popularność zdobyły harmonie i akordeony (do dziś nazywane harmoniami). W repertuarze tanecznym wiejskich kapel znajdziemy polki, chodzone, owijoki i obery. Niejednokrotnie są to melodie pochodzące od śpiewu i często towarzyszą im słowa przyśpiewek. Tradycyjny śpiew charakterystyczny dla Ziemi Sieradzkiej możemy usłyszeć na żywo, sporadycznie, u żyjących dziś jeszcze śpiewaczek starszego pokolenia lub u ich nielicznych kontynuatorek.

Miejsce: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim położony jest na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, na prawym brzegu rzeki Warty. Załęczański Park Krajobrazowy utworzono w 1978 r. jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Zajmuje północno-wschodnią część Wyżyny Wieluńskiej, będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zwanej Jurą Polską, zamykając od północy system jurajskich parków krajobrazowych.

Koordynacja merytoryczna:Joanna Szaflik
koordynacja organizacyjna: Piotr Baczewski / 503 951 924 / fundacja@muzykazakorzeniona.pl
Organizatorzy: Łódzki Dom Kultury, Fundacja Muzyka Zakorzeniona i Fundacja Po Staremu
Partner: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim

Szczegóły

Początek:
28.09.23
Koniec:
30.09.23
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim
Załącze Wielkie
Załącze Wielkie, Poland

Organizator

Łódzki Dom Kultury
Zobacz witrynę: Organizator