Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nowa wirtualna kolekcja instrumentów

28.02.17

Muzeum Miejskie w Żywcu wraz z Instytutem Muzyki i Tańca zapraszają na prezentację nowej części portalu „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”, poświęconej kolekcji beskidzkich instrumentów ludowych.

Prezentacja odbędzie się w Muzeum Miejskim w Żywcu, 28 lutego (wtorek) o godz. 13.00.

Wezmą w niej udział: prof. Zbigniew J. Przerembski, kurator portalu Agata Mierzejewska i Weronika Kasperek z Muzeum Miejskiego w Żywcu. W programie – prezentacja cyfrowej kolekcji instrumentów, zwiedzanie ekspozycji muzealnej i występ Kapeli Fundacji Braci Golec z Łodygowic.

W ciągu ponad 80 lat działalności, Muzeum zgromadziło kolekcję ponad 120 instrumentów z regionu Żywiecczyzny, wykonanych w większości przez miejscowych twórców. Są to przede wszystkim instrumenty wchodzące w skład tradycyjnej żywieckiej kapeli góralskiej – dudy i skrzypce – a także instrumenty pasterskie.

Trwający od 2014 roku projekt Instytutu Muzyki i Tańca, którego założeniem jest prezentowanie na portalu internetowym najbardziej wartościowych zbiorów polskich instrumentów, został właśnie wzbogacony o część zasobów Muzeum Miejskiego w Żywcu. Jest to 55 eksponatów, prezentowanych podobnie jak poprzednio opracowane kolekcje – w postaci zdjęć o wysokiej rozdzielczości i kart katalogowych, sporządzonych przez wybitnego znawcę przedmiotu, prof. Zbigniewa Przerembskiego, uzupełnionych specjalnie w tym celu sporządzonymi materiałami audiowizualnymi.

Nagrań 30 instrumentów z regionu Żywiecczyzny, których część stanowią czynne eksponaty Muzeum, dokonali instruktorzy i podopieczni Fundacji Braci Golec. Są to filmowe wizytówki instrumentów z najnowszej kolekcji portalu (www.instrumenty.edu.pl).

Źródło: IMiT

Szczegóły

Data:
28.02.17
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Muzeum Miejskie w Żywcu – Stary Zamek
Telefon:
(33) 861 21 24
Adres e-mail:
muzeumzywiec@interia.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum Miejskie w Żywcu – Stary Zamek
ul. Zamkowa 2
Żywiec, Śląskie 34-300 Polska
+ Google Map
Telefon:
(33) 861 21 24
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia