Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Łostetni różeniec” – spektakl obrzędowy zespołu Jarzębina

28.10.16

Wokół Tradycji: Czas Pustych Nocy – Teatr Kana zaprasza na spektakl obrzędowy “Łostetni różeniec” i spotkanie z zespołem Jarzębina. 

Puste Noce to odchodzący w zapomnienie obrzęd sprawowany wokół zmarłej osoby, w którym uczestniczy rodzina i przyjaciele. W domu zmarłego przez dwie noce można usłyszeć śpiew i modlitwy, które mają pomóc duszy w przejściu do innego świata. To czas, w którym zmarły nie przebywa już „tu”, ale nie dotarł jeszcze „tam”.

Jakie reguły i zwyczaje panują w tym czasie odwróconego porządku? Czy ma on swoją strukturę? Dramaturgię?
O obrzędzie opowiada jedyny w swoim rodzaju spektakl obrzędowy „Łostetni różeniec” w wykonaniu grupy śpiewaczej Jarzębina.

Jarzębina to wielopokoleniowy żeński zespół zajmujący się teatrem obrzędowym i śpiewem tradycyjnym – jedna z najbardziej znanych grup śpiewaczych w Polsce (powstała w 1990 roku w Kocudzy na Roztoczu, niezwykle interesującym regionie etnograficznym Lubelszczyzny). Źródłem bogatego repertuaru zespołu jest głównie tradycja ustna, w tym przekazy rodzinne, wioskowe, ale także stare zapisy i nagrania archiwalne, tzw. zeszyty z tekstami religijnymi, druki ulotne, śpiewniki nabożne i rękopisy. Jarzębina to szczególnego rodzaju fenomen, niezwykła technika śpiewacza połączona ze swobodą wykonawczą tworzy wyjątkową siłę przekazu, obala stereotypy o wiejskich zespołach śpiewaczych i zjednuje grupie wiernych słuchaczy zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Po spektaklu planowane jest spotkanie z zespołem, którego tematem będzie obrzęd Pustych Nocy.

Wydarzenie organizowane jest przy współpracy z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, w której dzień później (29 października, godzina 21) zespół Jarzębina weźmie udział w przedstawieniu “Orszak weselny/Żałobny rapsod” wg pomysłu Jacka Hałasa.

28 października 2016, godz. 19:00
bilety: 15 zł

Projekt „Wokół Tradycji 2016” dofinansowano z programu MKiDN pn. „Dziedzictwo kulturowe”.

* Zdjęcie na górze: www.kana.art.pl

Źródło: www.kana.art.pl

Szczegóły

Data:
28.10.16
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Ośrodek Teatralny Kana
Telefon:
(91) 433 03 88
Adres e-mail:
info@kana.art.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Ośrodek Teatralny Kana
Plac św. Piotra i Pawła 4/5
Szczecin, Zachodnio-Pomorskie 70-521 Polska
+ Google Map
Telefon:
(91) 433 03 88
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia