Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert śląskiej grupy Krzikopa

19.08.20

Co by się stało, gdyby tradycyjne melodie Górnego Śląska połączyć z nowoczesnymi elektronicznymi brzmieniami oraz dźwiękami z Bałkanów, Skandynawii, a nawet Kuby? Na to pytanie odpowiada swoją niezwykle intrygującą muzyką folkowa grupa Krzikopa, która w środę 19 sierpnia zagra dla słuchaczy Jedynki i internautów.

Krzikopa została założona w 2012 roku przez Mateusza Dyszkiewicza – akordeonistę i kompozytora. W 2018 roku zespół wydał debiutancką płytę „Krzikopa”, a na początku 2020 roku krążek „Śląskie powstaje” (tylko w wersji cyfrowej). To ich pierwszy album koncepcyjny: utwory ułożone w porządku chronologicznym („Sobótecka”, „Oj Chmielu, Chmielu”, „Od Bytomia bita droga”, „Mam ja jeden śliczny zamek”, „Kajze mi sie podzioł” i „Tam pod lasem”) mają odwzorowywać podróż przez letnie miesiące roku 1920. Jest to podróż w czasie i nastrojach, łącząca archaiczne melodie Górnego Śląska pochodzące z czasów tworzenia się tożsamości śląskiej, śpiewane po śląsku oraz pieśni pochodzące z czasów trzech powstań śląskich (sierpień 1919, sierpień 1920, maj-lipiec 1921).

Jest to opowieść pochodząca od prawdziwych ludzi, pozbawiona patosu, okraszona gorzką puentą, wyrazista, mówiąca wieloma językami – radości, miłości, walki i rozpaczy – mówią muzycy.

Priorytetem dla nich przy tworzeniu – jak to sami określają – „larma” (czyli hałasu) jest muzyka i taniec, a także chęć odczarowania, w świadomości młodego pokolenia, śląskiej muzyki kojarzonej jedynie z muzyką biesiadną. Zespół zwrócił na siebie uwagę publiczności m.in. w trakcie Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2019, eksponując ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów, pokazując silne związki muzyki regionu z jego industrialnym charakterem.

Krzikopa tworzy śląską tradycję na nowo. Jak podkreślają muzycy, chcą oni zmieniać nastawienie młodych do śląskich tradycji. Ich najnowszy album „Śląskie rozstaje”, z którego repertuar grupa zagra na koncercie w Radiowym Centrum Kultury Ludowej, to upamiętnienie najważniejszych w historii XX wieku zrywów w walce o kulturą i tożsamość ich rodzinnego regionu – trzech Powstań Śląskich.

Grupa Krzikopa w Studiu S-3 Polskiego Radia wystąpi w składzie: Matusz Dyszkiewicz – akordeon; Adam Romański – skrzypce, Katarzyna Dudziak – śpiew, Karina Przewłoka – śpiew, Dominik Kałamarz – elektronika, SpacePierre – perkusja.

Na koncert „Śląskie powstaje” w audycji „Tu jest muzyka” w środę 19 sierpnia w godz. 20.05-21.00 zaprasza Aleksandra Tykarska.

Transmisja koncertu „Śląskie powstaje” na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz na stronach RCKL, Jedynki i Polskiego Radia.

* Zdjęcie główne: Zespół Krzikopa. fot. materiał nadesłany

Szczegóły

Data:
19.08.20
Kategorie Wydarzenie:
,
Strona internetowa:
https://www.polskieradio.pl/377

Organizator

Program 2, Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Telefon:
(22) 64 55 301
Email:
nowatradycja2@polskieradio.pl
Strona internetowa:
http://www.polskieradio.pl/259

Miejsce

Warszawa
Warszawa, Mazowieckie Polska + Google Map