Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

IV Festiwal Dud Polskich

1.05.183.05.18

Festiwal Kultury Polskiej “IV Festiwal Dud Polskich” ma być okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów i kapel tradycyjnych oraz solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz z Europy i USA, kultywujących grę na polskich instrumentach z rodziny dud: jak kozioł biały weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki z dymką i zadymane ustnie, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.

Jednocześnie jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie mieszkańców Gminy Zbąszyń oraz Powiatu Nowotomyskiego i Wolsztyńskiego i Świebodzińskiego na wydarzenia kulturalne. Zbąszyń dysponuje piękną salą koncertową na 230 miejsc siedzących. Aulę wraz z pomieszczeniami budowy instrumentów ludowych otrzymała nazwę „Filharmonii Folkloru Polskiego”.

Nazwa ta zobowiązuje nas do permanentnej działalności na rzecz muzyki tradycyjnej. FFP czynna jest od września 2014 r. i podczas wszystkich zorganizowanych od tej pory wydarzeń była całkowicie zapełniona.

Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, kultywująca do dziś wielowiekowe tradycje koźlarskie. PSM I st. w Zbąszyniu jako pierwsza w Polsce od początku istnienia (1950) prowadzi klasę instrumentów ludowych przekazując wiedzę i sztukę gry młodemu pokoleniu. Od I edycji Festiwal nabrał charakteru międzynarodowego i propaguje wielkopolskie tradycje dudziarskie, które decyzją MKiDN z dnia 31 lipca 2017 zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

W poprzednich edycjach udział wzięli znani w kraju i poza jego granicami dudziarze, muzycy i dudziarze z Europy m.in. Lubomir Tatarka gajdosz ze Słowacji, Juraj Dufek z Bojnic – Cech Slovenskich Gajdoszy, Słowacja, Vital Voranau – dudziarz z Głębokie (Białoruś) i USA Tom Osentoski – dudziarz i koźlarz z Marysville (Michigan) USA, Rik Palieri – dudziarz i koźlarz z Hinesburg (Vermont) USA oraz najlepsi wykonawcy i kapele dudziarskie z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, Wielkopolski i Regionu Kozła.

Miło było poznać i gościć m.in. kapele góralską “Ochodzita” z Rajczy i Koniakowa, kapele “Byrtków” z Pewli Wielkiej, zespół “Zornica” z

Zakopanego, “Skoblicka” z Suchej Beskidzkiej, “CK Zamek” z Poznania, Połajewa, Koźlary ze Stęszewa, “Biskupianie” z Krobi Domachowa, “Manugi” z Bukówca Górnego, kapele koźlarskie “Adama Kaisera” i “Benia Kaspra” i “Wesela Przyprostyńskiego” z Przyprostyni, “Daniela Molendy” i “Rodziny Molendów” ze Zbąszynia, “Świecary” z Nowego Kramska, młodzieżowe kapele z klasy instrumentów ludowych Państwowej Szkoły Muzycznej im. St.Moniuszki w Zbąszyniu i Stowarzyszenia Muzyków Ludowych ze Zbąszynia, ZE z Nowego Kramska, SP z Dąbrówki Wlkp.

O dudach na warsztatach opowiadali i zapoznawali z tajnikami ich budowy twórcy: dud podhalańskich – Szymon Bafia z Zakopanego, gajd śląskich – Czesław Węglarz z Ciśca, gajd słowackich Lubo Tatarka z Lupcy – Słowacja, dud żywieckich – Edward Byrtek z Pewli Wielkiej, dud wielkopolskich Tomasz Kiciński, kozłów weselnych i ślubnych Stanisław Mai i Dominik Brudło.

PROGRAM

wtorek, 01 maja 2018r.
12 00 – 13 00 msza św. w intencji muzyków ludowych w Kościele pw. NMP

Wniebowziętej w Zbąszyniu.
Po mszy prezentacja zespołów biorących udział w IV FDP.

16 30 – 17 30 koncert plenerowy i “VII Posiady majowe z Leonardem”

Karczma Taberska Janowiec

18 00 – 23 00 “tańce przy dudach w Karczmie”, festiwalowe kapele

przygrywają do tańca (Karczma Taberska,)

środa, 02 maja 2018r.

10 00 – 13 30 Seminarium – Regiony dudziarskie w Polsce – wspólne dziedzictwo w drodze na listę reprezentatywną UNESCO (Dom Katolicki ) –
wstęp wolny

– prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – kierownik Zakładu Muzykologii w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego

– mgr Dorota Majerczyk – etnolog, etnomuzykolog i badacz kultury Podhala i Beskidów.

14 30 – 17 30 warsztaty dudziarskie – prezentacje gry i budowy dud (Dom Katolicki) – wstęp wolny.

18 30 – 20 00 koncert galowy w Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu ul. Piłsudzkiego 34.

czwartek, 03 maja 2018r.

10 00 – 12 00 korowód uczestników Festiwalu ul. Senatorską, plac Wolności do pomnika Powstańców Wielkopolskich na “Uroczystości 3 Maja”.

12 30 – 13 30 wspólna fotografia przed Filharmonią Folkloru Polskiego.

15 00 – 17 00 wręczenie nagród oraz koncert laureatów IV Festiwalu Dud Polskich w Zbąszyniu. Zakończenie Festiwalu.

Szczegóły

Początek:
1.05.18
Koniec:
3.05.18
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu
Telefon:
(68) 38 66 002
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Zbąszyń
Zbąszyń, Welkopolskie 64-360 Polska + Google Map