Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Ej zagrojcie dudzicki…” – Piotr Majerczyk konstruktor instrumentów ludowych

3.10.17

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy instrumentów ludowych wykonanych przez Piotra Majerczyka „Tyrlity” pt: „Ej zagrojcie dudzicki…”

Znany multiinstrumentalista, nauczyciel góralskiej sztuki muzycznej, wybitny muzykant Piotr Majerczyk tym razem da się poznać jako konstruktor instrumentów ludowych. Wystawa zaprezentuje jego dotychczasowe odciągnięcia na tym polu, przedstawione zostaną dudy podhalańskie (za które otrzymał I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Instrumentów Ludowych w Szydłowcu w 2016 r.) a także złóbcoki.

Piotr Majerczyk od najmłodszych lat związany z folklorem Podhala jest laureatem wielu prestiżowych nagród w ogólnopolskich konkursach instrumentalistów m. in. trzykrotnie zdobył nagrodę główną na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Złotego i srebrnego zbyrcoka na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i wielu innych. Jego działalność muzyczna imponuje różnorodnością: nagrywa zarówno tradycyjną muzykę góralską oraz twórczo przetworzoną utrzymaną w stylu folkowym a nawet jazzowym. Na swym koncie ma współpracę z Quartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Markiem Grechutą, Jerzym Filarem, czy też Pawłem Kukizem, obecnie prócz prowadzenia własnego zespołu Siwy Dym nagrywa również z PathManem i Włodzimierzem “Kinior” Kiniorskim.

Wystawę zilustrują fotografie autorstwa Jana Cieplińskiego, który dokumentował etapy wyrobu dud oraz fotografie ze zbiorów Muzeum autorstwa Natalii Klęsk. Ponadto zostanie zaprezentowany film, który powstał w ramach projektu “Rzemiosło tradycyjne i przemysł wiejski Karpat Polskich” realizowanego przez nasze Muzeum.

Słowo wstępne wygłosi etnomuzykolog z Uniwersytetu Wrocławskiego – autorytet w dziedzinie instrumentów dudziarskich – prof. dr hab. Zbigniew J. Przerembski. Otwarcie wystawy uświetni występ dudziarzy.

Wstęp wolny

„Ej zagrojcie dudzicki...” – Piotr Majerczyk konstruktor instrumentów ludowych

„Ej zagrojcie dudzicki…” – Piotr Majerczyk konstruktor instrumentów ludowych

Szczegóły

Data:
3.10.17
Wydarzenie kategorie:
, ,

Organizator

Muzeum im. Władysława Orkana
Telefon:
(18) 26 76 289
Email:
biuro@muzeum-orkana.pl
Strona internetowa:
http://www.muzeum-orkana.pl

Miejsce

Muzeum im. Władysława Orkana
ul. Sądecka 6
Rabka-Zdrój, Małopolskie 34-700 Polska
+ Google Map
Telefon:
(18) 26 76 289
Strona internetowa:
http://www.muzeum-orkana.pl