Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

5 minut dla Oberka. Finał Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Ludowego

23.10.18

Łódzki Dom Kultury zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Tańca ludowego „5 MINUT DLA OBERKA”! Konkurs taneczny odbędzie się w dwóch kategoriach:
– konkurs oberka w formie tradycyjnej dla par autentycznych
– konkurs oberka w formie stylizowanej dla zespołów (grup) tańca ludowego

W kategorii drugiej konkurs będzie wydarzeniem unikatowym. Uczestnicy muszą przygotować układ choreograficzny oberka do tej samej, narzuconej przez organizatora muzyki. Spowoduje to podniesienie trudności jego przygotowania, a jednocześnie ukaże różnorodność możliwych interpretacji tej samej muzyki. Dodatkowym atutem jest wprowadzenie elementu rywalizacji na ściśle określonych zasadach ograniczających pewną uznaniowość oceny, który powinien uatrakcyjnić sam konkurs w oczach uczestników.

W takiej formule konkurs tańca ludowego odbył się tylko dwa razy w powojennej historii naszego kraju. Pierwszy raz w 1955 roku przy okazji V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie, drugi raz konkurs oparty na tych samych zasadach został zorganizowany w Wolborzu w roku 1998 roku i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 16 zespołów reprezentujących różne regiony etnograficzne z terenu Polski.

Celami projektu dla kategorii par autentycznych są: dokumentacja oberka jako tradycyjnego tańca ludowego, edukacja pozostałych uczestników konkursu oraz widzów, rejestracja wybitnych tancerzy wiejskich jako nosicieli tradycji tanecznej, kontynuowanie przekazu międzypokoleniowego w kultywowaniu tradycji tanecznych, zaś dla kategorii zespołów (grup): przybliżenie oberka jako tańca tradycyjnego, a jednocześnie jako tańca narodowego, stworzenie możliwości i pola do konfrontacji dla choreografów zespołów folklory-stycznych, kontynuowanie przekazu międzypokoleniowego w kultywowaniu tradycji tanecznych. Udział w konkursach, przeglądach bądź festiwalach ogólnopolskich wymaga również od uczestników uporządkowanej wiedzy na temat tańca, jaki będą prezentować. Dlatego też realizacja zadania sprzyjać będzie pogłębieniu wiedzy o oberku wśród zawodników konkursowych.

Spotkanie na jednej scenie dwóch form tego narodowego tańca stworzy platformę do (zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym) do podjęcia działań na rzecz wzmacniania potencjału kultury ludowej, co przyczyni się do wzmacniania tożsamości i wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego.

Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 25 września 2018 roku.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły, regulamin na stronie: www.ldk.lodz.pl

Szczegóły

Data:
23.10.18
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Łódzki Dom Kultury
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
Łódź, Łódzkie 90-113 Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia