Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

35. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego

26.10.1927.10.19

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z. s w Trzcianie zapraszają na 35. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego, który odbędzie się w dniach 26-27 października 2019 r.

Podczas Konkursu prezentowane i dokumentowane będą tradycyjne tańce ludowe z poszczególnych regionów Polski. Główną ideą Konkursu jest ukazywanie i zachowanie tradycyjnego tańca ludowego w jak najbardziej autentycznej formie.

26 października od godz. 9.00 w GCKSiR w Świlczy z. s w Trzcianie odbędą się prezentacje konkursowe w dwóch kategoriach: autentycznych grup i par tanecznych. Zespoły z całej Polski wykonają wachlarz tańców ludowych właściwych dla danego regionu: oberki, polki, walczyki, sztajerki, tramle, krzyżaki, chodzone. Dodatkowo zobaczymy taneczne zabawy w wykonaniu zespołów dziecięcych.

W tym roku zaprezentuje się 17 zespołów w tym 3 dziecięce z 5 województw: podkarpackiego, małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego.

27 października o godz. 11.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się Koncert Galowy podczas którego zostaną wręczone laureatom nagrody i statuetki pamiątkowe.

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupia liczne grono uczestników i odbiorców. Kultywowanie i popularyzacja kultury ludowej poprzez taniec jest ciekawą formą odkrywania polskiego folkloru.

Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ skupia się na istocie autentycznej kultury ludowej w zakresie tańca oraz na jej reprezentantach, których występy służą przekazywaniu tradycji następnym pokoleniom.

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest jednym z najstarszych konkursów związanych z folklorem na terenie Polski, organizowany od 1984 roku. Jego głównym celem jest ochrona przed zanikaniem tradycyjnego folkloru, a w szczególności tańca ludowego oraz całości kontekstu obrzędowego i obyczajowego nierozerwalnie z nim związanego.

Niezmiennie od lat gromadzi miłośników folkloru, głównie tancerzy, lecz także muzykantów i śpiewaków, którzy prezentują rodzime formy taneczne charakterystyczne dla danego regionu, m.in. Podkarpacia (tu przede wszystkim typowe: polka w lewo, polka drąg, tramla, cebula, lasowiak, krzyżak, jacok i wiele innych).

Konkurs dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat nad Konkursem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Wstęp wolny

Szczegóły

Start:
26.10.19
Koniec:
27.10.19
Wydarzenie kategorie:
,

Organizator

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Telefon:
(17) 853 52 57
Email:
wdk@podkarpackie.pl
Strona internetowa:
http://www.wdk.podkarpackie.pl/

Miejsce

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
ul. S. Okrzei 7
Rzeszów, Podkarpackie 35-959 Polska
+ Google Map
Telefon:
(17) 853 52 57
Strona internetowa:
http://www.wdk.podkarpackie.pl