Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

10. Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY

21.04.1822.04.18

21 i 22 kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Małopolskiego Konkursu Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY.

Konkurs ma na celu ochronę najcenniejszych wartości kultury ludowej wyrażonych w obrzędach, zwyczajach, muzyce, śpiewie, tańcu i gwarze. Bierze w nim udział kilkanaście grup wyłonionych drogą kwalifikacji na przeglądach powiatowych i regionalnych, a najlepsze zespoły kwalifikowane są na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.

(…) Przed uczestnikami Pogórzańskich Godów zawsze stoi wiele wyzwań. Forma i charakter widowiska wymaga od instruktorów nie tylko szerokiej wiedzy folklorystycznej – obyczajowej, muzycznej, choreograficznej – ale przede wszystkim teatralnej, oraz umiejętności reżyserskich i scenograficznych. Zarówno instruktorzy jak i grupy z nimi pracujące mają szczególną okazję podczas przygotowywania programu, bliższego poznania, a w wielu wypadkach przypomnienia sobie  tego, co stanowi sedno ich obyczajowych zachowań. Konkurs ten z roku na rok przybiera na znaczeniu. W sposób szczególny z tego powodu, że prezentacje oddają wierność tradycji swojego regionu. Ponadto ich artystyczne walory cieszą oko i ucho. Mogą też być dla przyszłych pokoleń cennym materiałem opartym na źródłach. Oby ta optymistyczna wizja była na jubileusz drugiego dziesięciolecia konkursu choć po części aktualna.”

Benedykt Kafel – etnograf

Organizatorzy:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Szczegóły

Początek:
21.04.18
Koniec:
22.04.18
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizatorzy

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Miejsce wydarzenia

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Łużna 597
Łużna, Małopolskie 38-322 Polska
+ Google Map