Kazimierz Dolny ponownie stolicą folkloru. Rusza Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Od czwartku do niedzieli w Kazimierzu Dolnym odbywać się będzie 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. To największy i najważniejszy festiwal muzyki ludowej w Polsce. Co czeka nas w tym roku? Jest kilka nowości!

Festiwal rozpocznie się 27 czerwca (czwartek) ogólnopolskim seminarium folklorystycznym skierowanym do etnomuzykologów, etnografów, folklorystów, instruktorów samorządowych domów kultury, pracowników instytutów naukowych i muzeów oraz wszystkich zainteresowanych Festiwalem w Kazimierzu i problematyką polskiego folkloru. Temat tegorocznego seminarium to „Współczesne praktyki edukacyjne w zakresie folkloru muzycznego”. Spotkanie, które odbędzie się w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym poprowadzi prof. dr hab. Jan Adamowski – UMCS w Lublinie.

Uroczyste otwarcie Festiwalu nastąpi w piątek (28 czerwca) o godz. 11.00. Wtedy też zaczną się pierwsze prezentacje konkursowe, które potrwają do niedzieli. W konkursach biorą udział soliści śpiewacy, instrumentaliści, kapele oraz zespoły śpiewacze, a także młodzi uczniowie wraz ze swoimi mistrzami (konkurs „Duży – Mały” w tym roku zmienił nazwę na Mistrz i Uczeń).

Najwyższym wyróżnieniem dla śpiewaków i muzykantów jest otrzymanie Baszty – nagrody głównej Festiwalu.

Zmiany w konkursie

Od kilku lat wyróżnienie to było przyznawane również w kategorii Folklor-Kontynuacja. W tej kategorii konkursowej uczestniczyli wykonawcy (soliści i zespoły), którzy przyswoili repertuar lokalny już nie w bezpośrednim przekazie, ale inną drogą np. z nagrań, z rekonstrukcji czy zapisów nutowych.

„W tym roku nie będzie konkursu Folklor-Kontynuacja czy Folklor-Rekonstrukcja jak wcześniej nazywano. Rada Artystyczna Festiwalu stwierdziła, że większość prezentacji konkursowych w ostatnich latach była na tak reprezentatywnym poziomie, że młodzi wykonawcy spokojnie mogą stawać w szranki w konkursie głównym, na równi rywalizując z Mistrzami” – wyjaśnia Andrzej Sar, kierownik artystyczny festiwalu.

Konkursowym przesłuchaniom towarzyszyć będą widowiska obrzędowe w wykonaniu Zespołu Regionalnego z Bukówca Górnego, a także występy zespołów z Litwy i Słowacji.

Ciekawie zapowiada się sobotni wieczór. Na Dużym Rynku odbędzie się bowiem koncert „Scena Mistrzów”, a także zabawa z udziałem kapel festiwalowych.

„Koncert „Scena Mistrzów” to wyjątkowe wydarzenie, które w sposób szczególny ma uhonorować zeszłorocznych laureatów Baszt. Chcemy pokazać i przypomnieć publiczności, artystów najlepszych z najlepszych, którzy w poprzednim roku gościli na naszym festiwalu i zdobyli najwyższe wyróżnienie” – dodaje Andrzej Sar.

W programie przewidziano również wiele imprez towarzyszących m.in. wystawa fotograficzna pt. „Z pokolenia na pokolenie” nawiązująca do tematyki seminarium. Zdjęcia wykonane przez fotografików dokumentujących festiwal z lat 2007-2016 ukazują mistrzów z uczniami.

Festiwal zakończy się 30 czerwca (niedziela) występem folkowego zespołu „Czeremszyna”.

OFKiSL2019 baner

Rękodzieło i sztuka ludowa

Od piątku do niedzieli na kazimierskim rynku swoje prace prezentować będą twórcy ludowi. Młodsze o rok od Festiwalu Targi Sztuki Ludowej organizowane są przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

„W tegorocznej edycji weźmie udział 80 twórców. Chcemy zaprezentować to wszystko, co liczy się dziś w twórczości ludowej, przedstawić najwybitniejszych artystów ludowych, reprezentujących następujące dyscypliny twórczości ludowej: rzeźbę, malarstwo, plastykę obrzędową i zdobniczą, zabawkarstwo, tkactwo, koronkarstwo, hafciarstwo, garncarstwo, plecionkarstwo – zapowiada Paweł Onochin z STL, komisarz Targów.

Dla przybliżenia gościom Festiwalu piękna sztuki ludowej przewidziane są pokazy (przy stoiskach), a także warsztaty (klub Tyndyryndy) rękodzielnicze prowadzone przez twórców ludowych.

51. Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, fot. K. Butryn

51. Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, fot. K. Butryn

Spotkania, warsztaty, kino i potańcówki

Na uczestników Festiwalu po raz dwunasty czekać będzie Klub Festiwalowy Tyndyryndy.

W tym roku gościć będzie w dwóch namiotach: małym (skwer przy Małym Rynku) oraz dużym (Mały Rynek). Oprócz warsztatów śpiewaczych i tanecznych w programie klubu znalazły się pokazy filmów oraz tematyczne spotkania: „Radomski Jazz – ludowa perkusjaczy prezentacja  książki i płyty „Łuhom, tuhom ponad Buhom”. Muzyka nadbużańskiego Polesia.

Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach Festiwalu. Tradycyjnego rękodzieła uczyć będą twórcy ludowi uczestniczący w Targach Sztuki Ludowej.

Nie zabraknie oczywiście nocnych potańcówek z udziałem wiejskich mistrzów i ich uczniów z różnych etnomuzycznych regionów Polski jak i zagranicy. Zagrają m.in. Kapela Henryka Marszała z Przewrotnego (Rzeszowskie), Kapela Władysława Morki (Powiśle Kieleckie), Edmund Brożek – skrzypek z Włodawy, Kapela Jana Fokta (Radomskie), Kapela Niwińskich, Smetonos usai (muzyka tradycyjna z Wileńszczyzny), Zawiejoki, Kapela Mazowiecka.

fot. Krzysztof Butryn

fot. Krzysztof Butryn

Organizatorem Festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. KulturaLudowa.pl sprawuje patronat medialny nad Festiwalem.

Zobacz pełny program Festiwalu i Klubu Tyndyryndy