Adam Kilian. Plakaty Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu [GALERIA]

Zapraszamy do obejrzenia galerii festiwalowych plakatów autorstwa Adama Kiliana (1923-2016). Zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie organizatora Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Adam Kilian, urodzony we Lwowie artysta plastyk, jeden z czołowych polskich scenografów. To dzięki niemu zawdzięczamy wygląd postaci Jacka i Agatki, bohaterów kultowej dobranocki z lat 60-tych, jak również Króla Kazimierza, który co roku pojawia się na kazimierskim rynku, aby powitać uczestników i gości Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Współpracując przez blisko 40 lat z festiwalem stworzył wiele elementów scenografii, odpowiadał za oprawę artystyczną i sceniczną, a we wcześniejszych edycjach, za dekorację kamienic i budynków. Był też autorem większości festiwalowych plakatów.

W swojej twórczości często nawiązywał do sztuki ludowej. Jego festiwalowe plakaty były proste, ale wyraziste, zarówno w kolorach, jak i formach. Pierwszy plakat dla Festiwalu zaprojektował w 1977 roku. Ostatni, już z pomocą syna, prof. Jarosława Kiliana, wykonał na jubileuszową 50. edycję festiwalu, która odbyła się w 2016 roku. W Kamienicy Celejowskiej przy ul. Senatorskiej zaprezentowano wówczas jego festiwalowe prace.

Niestety. W sobotę (25.06.2016) na festiwal dotarła smutna wiadomość o śmierci prof. Adama Kiliana. Zmarł w Warszawie w wieku 93 lat.