Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Magnificat. Ludowy kalendarz maryjny w Polsce

9.12.171.04.18

Matki Boskiej Gromnicznej. Matki Boskiej Jagodnej. Matki Boskiej Siewnej. To tylko część spośród kilkudziesięciu świąt związanych z postacią Matki Boskiej, które można znaleźć w ludowym kalendarzu maryjnym. Nowa wystawa czasowa Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie stanowi zbiór rzeźb ludowych Maryjek, pochodzących z – liczącej obecnie około 500 przedstawień, kolekcji Elżbiety Zajdel.

Początki tej niezwykłej pasji kolekcjonerskiej zaczęły się niewinnie – od wizyty na jednym z targów staroci i odkrycia na nim wiekowej, ludowej Maryjki, wyróżniającej się wśród masy bibelotów. Z czasem praca nad powiększeniem zbiorów sięgała coraz dalej. Elżbieta Zajdel zaczęła poznawać nowe wizerunki Matki Boskiej oraz związane z nimi legendy i kulty. Oprócz dalszych poszukiwań, zaczęła nie tylko nabywać napotkane rzeźby, ale także zamawiać zapomniane już dziś przedstawienia Matki Boskiej i przy okazji stopniowo poznawać rzeźbiarzy ludowych, ich filozofię życia oraz tworzenia.

„Każda rzeźba, czy ta stara, czy nowa, jest dla mnie wyjątkowa i niesie ze sobą inną historię. Pokazuje, jak ważną częścią naszego dziedzictwa na przestrzeni wieków był i wciąż jest kult maryjny, szczególnie barwny na polskiej wsi. Wystawa prezentuje część kolekcji, dzięki której można zobaczyć, jak różnorodne jest oblicze Madonny. Jest również wyrazem tęsknoty za ginącym, kolorowym folklorem wsi” – tłumaczy kolekcjonerka.

Ekspozycja „Magnificat. Ludowy kalendarz maryjny w Polsce” przybliża jeden z przejawów kultury ludowej, która kryje za sobą cały system wierzeń i przesądów – niejednokrotnie nierozerwalnie związanych z aspektami życia codziennego na wsi. Pozwala też poznać historię poszczególnych świąt. O tym, kiedy Matka Boska ze świecą w dłoni obchodziła uprawy i doglądała ozimin, kiedy ukazała się odziana w białą suknię przepasaną niebieską wstążką oraz za czyją patronkę uchodziła Matka Boska Jagodna i kto powinien spożywać jagody, będzie można przekonać się już w grudniu w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Czas trwania wystawy: 9 grudnia 2017 – 1 kwietnia 2018

Szczegóły

Początek:
9.12.17
Koniec:
1.04.18
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Telefon:
(22) 827 76 41
Adres e-mail:
sekretariat@ethnomuseum.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1
Warszawa, Mazowieckie 00-056 Polska
+ Google Map
Telefon:
(22) 827 76 41
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia