Mali Mistrzowie Tradycji 2020
Fundacja Stara Droga zaprasza na prezentację online uczniów Szkoły Suki Biłgorajskiej biorących udział w warsztatach muzyki tradycyjnej w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Mistrz Tradycji”.
Fundacja Stara Droga zaprasza na prezentację online uczniów Szkoły Suki Biłgorajskiej biorących udział w warsztatach muzyki tradycyjnej w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Mistrz Tradycji”.
Zapraszamy do obejrzenia cyklu warsztatów online na temat powstawania tradycyjnego pająka kurpiowskiego, bukietów papierowych oraz „koron” kwiatowych umieszczanych na ramach obrazów. Swoją wiedzą dzieli się Halina Witkowska, artystka ludowa z Leman.
Miłośnicy polskich tańców regionalnych wzięli udział w wyjątkowej, bo wirtualnej edycji finału 3. Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Ludowego im. Jacka Lewandowskiego „5 minut dla oberka”. Efekty można oglądać on-line za pośrednictwem mediów społecznościowych Łódzkiego Domu Kultury.
Ukazał się drukiem 49 tom serii „Atlas Polskich Strojów Ludowych”. Tym razem jest to zeszyt specjalny, składający się z 24 tekstów, które szczegółowo omawiają problematykę dokumentowania i badania strojów z terenów Pomorza, Wielkopolski, Śląska, Małopolski, Mazowsza i Podlasia.
Muzeum Etnograficzne w Toruniu zainaugurowało „Etnonarracje” – cykl muzealnych podcastów, w którym opowiada o swoich wystawach, kolekcjach, materiałach archiwalnych, pracach badawczych oraz publikacjach.
W niedzielę w Krakowie ogłoszono nazwiska zwycięzców 78. Konkursu Szopek Krakowskich. Mimo że w tym roku wydarzenie miało niestandardowy przebieg, do rywalizacji ponownie stanęła liczna grupa zarówno doświadczonych twórców, jak i młodzież i dorośli.
Od dziś można posłuchać wyjątkowej płyty Julii Doszny i Antoniego Pilcha zatytułowanej „Godnie święta”, której wydawcą jest Fundacja „Memo”. Nagrań dokonano w „Domu Ikon” w Nowicy a produkcją muzyczną zajął się Maciej Kudłacik.
„7 spotkań, 7 historii” to filmowo-animacyjny projekt Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, kontynuacja muzealnych badań terenowych, prowadzonych od lat 60 do 80. XX w. przez naszych etnografów – Piotra Szackiego i Krzysztofa Chojnackiego. To 7 dokumentów filmowych zestawiających obrazy z przeszłości i współczesne historie o przekazywaniu rzemiosła z pokolenia na pokolenie, utrwalając krajobraz kulturowy określonych miejsc.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” – najstarszy w Polsce festiwal muzyki folkowej obchodzi w tym roku jubileusz. Ze względu na pandemię odbędzie się w całości w formule online. Mikołajki Folkowe rozpoczną się 10 grudnia i potrwają do niedzieli.
Przyłączamy się do akcji #TwórcyLudowiWPandemii zainicjowanej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, która ma wspierać i promować twórców ludowych w tych trudnych czasach. W jej ramach odbywa się m.in. ŚWIATY – wirtualny kiermasz bożonarodzeniowy.