Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Ludowego „5 minut dla oberka”

Miłośnicy polskich tańców regionalnych wzięli udział w wyjątkowej, bo wirtualnej edycji finału 3. Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Ludowego im. Jacka Lewandowskiego „5 minut dla oberka”. Efekty można oglądać on-line za pośrednictwem mediów społecznościowych Łódzkiego Domu Kultury.

Konkurs to międzypokoleniowy projekt, który daje przestrzeń do konfrontacji dla par i zespołów (grup) folklorystycznych, które mogą zmierzyć się z oberkiem w formie tradycyjnej oraz stylizowanej. Do udziału w konkursie zgłosiło się 17 par tanecznych w kategorii „pary autentyczne” oraz 2 zespoły taneczne w kategorii „zespoły (grupy) tańca ludowego”, a także kapele towarzyszące parom i zespołom tanecznym.

Prezentacje konkursowe można obejrzeć na kanale Łódzkiego Domu Kultury.

Na podstawie przesłanych nagrań udało się wyłonić zwycięzców konkursu:

W kategorii „Pary autentyczne” I nagrodę otrzymali Katarzyna i Stanisław Wróbel. Dwie równorzędne II nagrody przyznano Krystynie i Kazimierzowi Duda oraz Zofia Gajda i Zbigniewowi Więckowskiemu. III miejsce jury przyznało parom: Barbara Kietlińska i Stanisław Piejak oraz Kinga Kulka i Michał Wawrzynek.

W kategorii „Kapele towarzyszące parom i zespołom tanecznym” I nagrodę przyznano Kapeli Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. II nagrodę otrzymała Kapela Romana Wojciechowskiego, a III miejsce Kapela Jeremiego Kowalskiego.

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie Łódzkiego Domu Kultury www.ldk.lodz.pl.

Wydarzeniem dodatkowym konkursu był koncert Kapeli Romana Wojciechowskiego, obecnie jednej z najbardziej znanych kapel w województwie łódzkim. Koncert można obejrzeć i posłuchać na https://www.youtube.com/watch?v=KPYH3E_9geo&t=20s

Patronat medialny KulturaLudowa.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.