Plastyka obrzędowa Kurpi Puszczy Białej

Zapraszamy do obejrzenia cyklu warsztatów online na temat powstawania tradycyjnego pająka kurpiowskiego, bukietów papierowych oraz „koron” kwiatowych umieszczanych na ramach obrazów. Swoją wiedzą dzieli się Halina Witkowska, artystka ludowa z Leman.

Pani Halina Witkowska to wybitna twórczyni ludowa działającą w obszarze ludowej plastyki kurpiowskiej Puszczy Białej, ale również niestrudzona propagatorką regionu i jego tradycji. Halina Witkowska twórczością ludową zajmuje się od ponad 40 lat czerpiąc inspiracje z bogatego dorobku kulturowego regionu. Jest laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga 2018 (w kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki obrzędowej i folkloru muzyczno-tanecznego) oraz laureatka XX Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Jest również zdobywczynią Perły 2011 w X edycji Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” oraz zdobywczynią Kurpika 2013 nagrody Prezesa Związku Kurpiów w kategorii „Budzenie tożsamości” .

Cykl warsztatów online zrealizowany został w ramach projektu pn. „Pająk kurpiowski” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Na warsztaty składa się 5 filmów instruktarzowych prezentowanych na kanale YouTube oraz fanpage kuzniakurpiowska w okresie od 23 listopada 2020 r. Trzy pierwsze filmy warsztatowe poświęcone zostały powstawaniu pająka kurpiowskiego promienistego. Czwarty film prezentuje sposób wykonania koron kwiatowych, które przyozdabiały ramy obrazów świętych znajdujących się w domach Kurpiów. Piąty film prezentuje wykonanie bukietów kwiatowych – kwiaty bibułowe – umieszczanych przeważnie w „świętym kącie”.

Mamy nadzieję, że filmy warsztatowe zainteresują nie tylko miłośników sztuki ludowej, ale również osoby poszukujące inspiracji w swoich działaniach artystycznych. Odbiorcy otrzymają szczegółowe instrukcje dotyczące wykonania wyrobów tradycyjnych i mamy nadzieję, że będą czerpać z nich wiedzę praktyczną tworząc własne niepowtarzalne wyroby.

Warsztaty online
Kurpiowska plastyka obrzędowa – pająk kurpiowski cz. I
Kurpiowska plastyka obrzędowa – pająk kurpiowski cz. II
Kurpiowska plastyka obrzędowa – pająk kurpiowski cz. III
Kurpiowska plastyka obrzędowa – kwiatowe korony na ramy obrazów
Kurpiowska plastyka obrzędowa – bukiety bibułowe

Projekt „Pająk kurpiowski” dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Realizator projektu – Stowarzyszenie Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna