Skansen w Kolbuszowej otworzy młyny
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowie przystąpiło do realizacji dwuletniego projektu pn. „Dawny przemysł wiejski – młynarstwo. Siła wiatru i wody. Modernizacja wystawy stałej”.
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowie przystąpiło do realizacji dwuletniego projektu pn. „Dawny przemysł wiejski – młynarstwo. Siła wiatru i wody. Modernizacja wystawy stałej”.
W bieżącym roku Muzeum Wsi Opolskiej do swojej kolekcji Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego pozyskało jedno z najoryginalniejszych dzieł polskiej sztuki nieprofesjonalnej. Uroczysta prezentacja Ołtarza autorstwa ludowego rzeźbiarza Stanisława Majewskiego odbędzie się 30 września.
EtnoPolska to bardzo nowoczesny projekt, bo on łączy z jednej strony kulturę, z drugiej strony społeczeństwo obywatelskie – powiedział we wtorek na konferencji prasowej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dzięki programowi udało się poszerzyć ofertę wsparcia dla kultury ludowej.
Osiemnasta edycja festiwalu, która rozpocznie się 29 września br. poświęcona jest ruchowi kulturowemu, który powstał w Europie Środkowo-Wschodniej na przełomie lat 70. i 80. Celem tegorocznej edycji zatytułowanej „Portret nauczyciela” jest prezentacja kilku postaci tego ruchu, które badając przed laty pieśni tradycyjne odkryli w ich wykonywaniu przestrzeń dla własnej wrażliwości, ekspresji i talentu.
Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury w Białymstoku zdigitalizował cenne druki i nagrania sprzed ponad 50 lat. Teraz nagrania muzyczne na taśmach szpulowych i magnetofonowych, filmy z kaset VHS dokumentujące tradycyjną muzykę ludową, pieśni i zwyczaje zarejestrowane kilkadziesiąt lat temu, można oglądać i za darmo słuchać w Internecie.
To propozycja spojrzenia na polską wieś i jej dziedzictwo na nowo i bez uprzedzeń. Wystawy równolegle pojawią się na placu Wolnica w Krakowie (piątek 21 września) oraz w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu (niedziela 23 września). Obie do obejrzenia do środy 31 października.
Mulatu Astatke, Nneka, Orchestra Baobab wśród muzyków występujących na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę. Artyści wystąpią w namiocie festiwalowym przy Pałacu Kultury i Nauki.
Aleja Gwiozd Łowickich w Łowiczu honorująca twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej, wzbogaciła się o kolejne tablice z imionami laureatów. W tym roku „gwiozdy” zostały przyznane: hafciarce Janinie Kuczek, wycinankarce Czesławie Kaczyńskiej, utalentowanej gospodyni kulinarnej Zofii Mycce oraz niedawno zmarłemu, muzykowi ludowemu – skrzypkowi Józefowi Kossowskiemu.
Wystawa koncentruje się wokół przedstawień wyobrażenia śmierci w kulturze ludowej. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty pokazujące już niepraktykowane obecnie zwyczaje funeralne. Wernisaż wystawy odbędzie się 12 września br. Patronat medialny KulturaLudowa.pl
Pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich” od soboty w całej Polsce odbywać się będą 26. Europejskie Dni Dziedzictwa. W programie wydarzenia, które potrwa dwa weekendy: 8-9 oraz 15-16 września, znalazły się m.in. wystawy, warsztaty, koncerty i pikniki historyczne.