Pasterka Góralska w Żabnicy
Blisko pięćdziesięciu górali zagra podczas tegorocznej pasterki w Żabnicy. Za sprawą muzyków z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, w kościele parafialnym zabrzmią dźwięki kolęd i pastorałek.
Blisko pięćdziesięciu górali zagra podczas tegorocznej pasterki w Żabnicy. Za sprawą muzyków z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, w kościele parafialnym zabrzmią dźwięki kolęd i pastorałek.
We wrześniu 2012 roku Polska już po raz 20. weźmie udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki. Pod wieloma względami edycja ta będzie wyjątkowa, będzie bowiem nawiązywała nie tylko do wydarzeń i miejsc, ale także do naszej bogatej tradycji.
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotował wystawę „Choinki, podłaźniczki, sady, czyli historia wigilijnego drzewka”. Wystawa czynna do 29 stycznia 2012 r.
„Konteksty kultury ludowej Podlasia Tykocińskiego” to projekt badawczo-edukacyjny, którego celem jest dokumentacja przemian kultury tradycyjnej gminy Tykocin. Spotkanie promujące projekt odbędzie się 10 grudnia 2011 r. o godz. 17.00 w Domu Talmudycznym w Tykocinie.
Warsztaty bożonarodzeniowe to kolejny, ostatni w tym roku, cykl spotkań z tradycyjną sztuką ludową realizowany w ramach projektu Akademia Sztuki Ludowej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Warsztaty odbywać się będą do 15 grudnia. Spotkaniom towarzyszy kiermasz bożonarodzeniowy.
10 grudnia w Białymstoku, dzień później w Warszawie odbędzie się prezentacja projektu „Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we
współczesnej kulturze – polsko-białorusko-ukraińska współpraca
artystyczna”. W programie muzyka grupy „Z Lasu” i zespołu „Rada” z Mińska oraz prezentacja filmu „Olmany“.
„Odys” – to muzyczno-taneczno-teatralny eksperyment, pierwsza w Polsce próba realizacji teatru tańca, wykorzystującego polskie tańce tradycyjne jako główny środek przekazu.
Mieszkańcy i turyści w Trójwsi w najbliższy wtorek 6 grudnia, ponownie będą mogli podziwiać zwyczaj chodzynio mikołojów. Dawniej w Beskidzie Śląskim grupy mikołojów obchodziły wieś i przysiółki, przywołując atmosferę niesamowitości i radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie.
Z końcem roku Łódzki Dom Kultury oraz Łowicki Ośrodek Kultury zaprezentowały nowe wzory kalendarzy na rok 2012. Przepięknie wydane ścienne kalendarze przedstawiają „Współczesną rzeźbę ludową w krajobrazach Nadpilicza” oraz „Łowickie zespoły folklorystyczne”.
Muzeum Miejskie w Tychach udostępniło zwiedzającym nową dużą wystawę „Rok obrzędowy na historycznej ziemi pszczyńskiej”, która ilustruje doroczną obrzędowość na ziemi pszczyńskiej. Fotografie i eksponaty prezentowane na ekspozycji obejmują okres od lat międzywojennych do współczesności.