„Choinki, podłaźniczki, sady…” – wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

fot. www.muzeum.narodowe.gda.pl

fot. www.muzeum.narodowe.gda.pl

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku z okazji Świat Bożego Narodzenia przygotował wystawę "Choinki, podłaźniczki, sady, czyli historia wigilijnego drzewka".

Na wystawie zaprezentowane zostaną wszystkim wielbicielom bożonarodzeniowych tradycji zmiany zachodzące na przestrzeni lat w wyglądzie choinek.

Wystawa ukaże regionalne różnice w przystrajaniu wigilijnego drzewka, stąd prócz choinki ludowej z Kaszub znajdziemy również łowicką, krakowską, podlaską. Zobaczyć będzie można przybrania choinek z domów mieszczańskich i szlacheckich.

Akcentowane są również najnowsze upodobania Polaków, kształtowane z jednej strony przez wielkopowierzchniowe markety, z drugiej zaś przez uznanych trójmiejskich florystów.

Choinka to niezwykle charakterystyczna dekoracja naszych domów w okresie świąt bożonarodzeniowych, która tak głęboko wrosła w nasze serca, że dzisiaj niewiele już osób uświadamia sobie, iż w Polsce mamy z nią do czynienia zaledwie od końca XVIII wieku. Tradycja ustawiania i dekorowania w domu zielonych gałęzi i drzewek z okazji świąt jest uniwersalna i występuje zapewne w całym "starym świecie".

Pierwsza wzmianka o świątecznych drzewkach pochodzi z 1419 roku i opisuje udekorowaną jabłkami, piernikami i orzechami choinkę, która podarowana została szpitalowi Św. Ducha przez cech piekarzy we Fryburgu. Jej wizerunek natomiast po raz pierwszy pojawił się na miedziorycie Lucasa Cranacha Starszego w 1509 roku. Powszechnie przyjęło się, iż na ziemie polskie dekoracja ta dotarła w końcu XVIII wieku. Jednak znawca i miłośnik Gdańska Andrzej Januszajtis odnalazł dokumenty odnotowujące, iż w tym otwartym na świat, wielonarodowościowym mieście ozdobienie bożonarodzeniowej choinki miało miejsce już w 1698 roku.

Wystawa ze zbiorów Muzeum w Koszalinie i Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Autorka wystawy: Iwona Świętosławska

Godziny otwarcia: wtorek – piątek: 9-16; sobota – niedziela: 10-17; poniedziałek: Muzeum nieczynne
Bilety:
ulgowy 4 zł., normalny 8 zł

Wystawa czynna od 3 grudnia 2011 r. do 29 stycznia 2012 r.