Kiermasz i warsztaty bożonarodzeniowe w Lublinie

Pierniki, wyk. Maciej Kuźniarowski, fot. K.Butryn

Pierniki, wyk. Maciej Kuźniarowski
fot. K.Butryn

Warsztaty bożonarodzeniowe to kolejny, ostatni w tym roku, cykl spotkań z tradycyjną sztuką ludową realizowany w ramach projektu Akademia Sztuki Ludowej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Spotkaniom towarzyszy kiermasz bożonarodzeniowy.

Program spotkań:

6-7 grudnia Maria Chaładus (Koziegłowy, woj. śląskie) – ozdoby choinkowe z wiórów

8-9 grudnia Elżbieta Stachyra (Bogucin, woj. lubelskie) – zabawki choinkowe z bibuły

14-15 grudnia Czesława Kaczyńska (Dylewo, woj. mazowieckie) – pieczywo obrzędowe, ozdoby ze słomy i bibuły

W warsztatach mogą wziąć udział tylko grupy zorganizowane po wcześniej rezerwacji telefonicznej. Spotkania odbywać się będą w godz. 8.30-9.30; 10.00-11.00; 11.30-12.30; 13.30-14.30 w Galerii Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin.

Udział w warsztatach jest płatny – 5 zł/osoba. Materiały zapewniają organizatorzy. Informacje o warsztatach: 81 532 37 45

Akademia Sztuki Ludowej STL realizowana jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

* * *

Warsztatom towarzyszy Kiermasz bożonarodzeniowy.

W Galerii Sztuki Ludowej jak co roku, można zakupić tradycyjne ozdoby choinkowe oraz ciekawe i niepowtarzalne upominki świąteczne wykonane przez autentycznych twórców ludowych z całego kraju. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie tu dla siebie jakiś drobiazg w atrakcyjnej cenie.

Tradycyjnie na kiermaszu można zakupić ozdoby choinkowe wykonane z przeróżnych materiałów. W świątecznych koszach znalazły się ozdoby ze słomy (gwiazdki, bombki, aniołki, lalki, mikołaje, bałwanki i in.); koronkowe śnieżynki i aniołki, bibułkowe baletnice, łańcuchy i jeżyki, a także wielobarwne ozdoby z wiórów drewnianych.

Wigilijny stół z pewnością ozdobią słomkowe "Jezuski" leżące w łupinie z orzecha, stroiki wykonane z naturalnych materiałów, szopki oraz pachnące cynamonem pierniki, wykonane także przez naszych twórców.

I choć święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się przede wszystkim z pachnącą i rozświetloną choinką, to zapewne każdy z nas czeka także, aby znalazły się pod nią nawet skromne upominki… Polecamy więc świąteczne figurki, porcelanę opolską, ceramikę bolimowską, rzeźby, obrazy, drewniane zabawki oraz hafty z różnych regionów Polski.

Kiermasz potrwa do 23 grudnia. Galeria będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00.

TESTTT