Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim

Najnowsza publikacja Roberta Garstki pt. „Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim” stanowi pokłosie jego kilkuletniej fotograficznej i etnograficznej pracy badawczej, tropiącej  i okrywającej dla nas to, co choć znajduje się blisko nas, nie zawsze i nie do końca jest nam znane.

Na swoich fotografiach uwiecznia zwyczaje i obrzędy, przede wszystkim te, które zwane są przez etnografów dorocznymi. Ale na zdjęciach Garstki znajdziemy także te związane z obrzędami rodzinnymi oraz rytuałami różnych wyznań i religii.

Możemy obejrzeć na przykład ceremonię ślubu w cerkwi w Sosnowcu, czy sceny z pielgrzymki chasydów do grobu cadyka Bidermana w Lelowie. W ostatnich latach sławę zyskały także nowe formy, które również znajdziemy w albumie.

Robert Garstka tworzy dokument pokazujący mniej znane oblicze współczesnego świata – niejednoznacznego, złożonego, w którym jest miejsce na mistyczne przeżycie i głęboką symbolikę, a nie tylko na konsumpcję i doraźność.

Niektóre z obrzędów są dość dobrze znane – wiemy o nich z badań etnografów, ale także przekazów medialnych. O innych wiedzą tylko znawcy. Suma tej zdjęciowej dokumentacji jest jak bogata, wielobarwna mozaika nałożona na mapę województwa śląskiego, którego obszar stanowi granice terytorialne tej pracy.

(Tekst na podstawie wstępu do albumu „Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim” autorstwa Marii Lipok – Bierwiaczonek.)

Robert Garstka to fotograf, kulturoznawca, dziennikarz, animator kultury, dokumentalista regionalnej historii i Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Śląskiego.

Jest autorem książki Będziński pejzaż frasobliwy oraz albumów fotograficznych Dom wieczności, Przydrożni świadkowie wiary oraz współautorem zdjęć w publikacjach książkowych m.in. Istebna zespół regionalny, Kolędnicy, Dziedzictwo diaspory, Katalog zabytków techniki regionu zagłębiowskiego.

Jest również współzałożycielem grupy fotograficznej Koń Trojański i Stowarzyszenia Wspierania Działań Twórczych Via Arte.

Robert Garstka jest mieszkańcem Będzina uhonorowanym nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury, wyróżnionym przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP za dokumentację zdjęciową do publikacji Miejsca pamięci w Będzinie, laureatem licznych konkursów fotograficznych.

wiecej.gif Wywiad z autorem albumu Robertem Garstką

Wydawca : Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, autor Robert Garstka

www.rok.katowice.pl