„Polska wielu kultur i religii” Tomasza Czerwińskiego

Ukazała się książka „Polska wielu kultur i religii” autorstwa Tomasza Czerwińskiego. Jest to bogato ilustrowana historia współistnienia mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, między innymi: Łemków, Karaimów, Tatarów, Ormian, Żydów.

Marcin Czerwiński, :Polska wielu kultur i tradycji"Książka Tomasza Czerwińskiego w przystępny sposób omawia unikunikatowy krajobraz etniczny, narodowy i religijny terenów wchodzących w skład współczesnej oraz dawnej Rzeczypospolitej.

„Polska wielu kultur i religii” jest nie tylko źródłem wiedzy, ale również ciekawą lekturą dla wszystkich osób interesujących się tradycją i historią. Autor opisuje grupy, których dzieje są dobrze znane oraz takie, z których istnienia wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy.

Atutem publikacji jest bogaty materiał ikonograficzny ilustrujący omawiane zagadnienia. W jego skład wchodzą archiwalne zdjęcia i dokumenty, a także rysunki i fotografie, na których przedstawiono między innymi funkcjonujące do dnia dzisiejszego zwyczaje i tradycje, współczesny wygląd świątyń i obrzędów poszczególnych religii.

W publikacji, każdy rozdział poświęcony jest innej mniejszości. Tomasz Czerwiński uporządkował swój tekst tak, by zaprezentować krótką historię danej grupy etnicznej lub religijnej, najobszerniejszą część poświęcając ich dziedzictwu kulturowemu.

Autor opisuje elementy decydujące o specyfice i odrębności, a więc wyznania obrzędowość doroczną i rodzinną oraz sztukę kulinarną.

W książce znajdziemy słownik wyrażeń tematycznych. Tekst uzupełniają krótkie biografie wybitnych i zasłużonych dla Polski przedstawicieli mniejszości, między innymi: Papuszy, arcybiskupa Józefa Teodorowicza, Nikifora.

Dla miłośników kuchni autor przygotował przepisy na charakterystyczne potrawy, takie jak: cepeliny, cybulniki, chorut, kybyny. Czerwiński prezentuje również charakterystyczne i żartobliwe przysłowia oraz porzekadła np. „Jak bida to do Żyda. Jak nędza to do księdza. Jak trwoga to do Boga.”, „Ormianin to dwa razy Polak” (o ormiańskim patriotyzmie).

„Polska wielu kultur i religii” to kolejna odsłona popularnej serii „Ocalić od zapomnienia” wydawnictwa Muza S A, której celem jest dokumentowanie i szerzenie wiedzy o zanikających elementach polskiej kultury. Do tej pory ukazało się w niej blisko dwadzieścia pozycji, między innymi: „Polskie stroje ludowe”, „Tradycje polskiego stołu”, „Ginące zawody w Polsce”, „Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna”.

KulturaLudowa.pl objęła patronat medialny nad wydawnictwem.

Tomasz Czerwiński „Polska wielu kultur i religii”
Premiera 23 października 2013 roku
ISBN: 978-83-7758-475-0
Oprawa twarda

Kontakt dla mediów:
Joanna Sasinowska
793919119
j.sasinowska@businessandculture.pl

TESTTT