Licho i inni

Książka Agnieszki Taborskiej „Licho i inni” nowocześnie, dowcipnie i poetycko podejmuje tematykę polskich legend. W zaskakujący sposób interpretuje motywy ludowe i elementy rodzimego folkloru. „Licho i inni” to przepisane na nowo polskie, i szerzej – słowiańskie, baśnie uwzględniające wrażliwość dzisiejszego czytelnika.

Ten niecodzienny zbiór tworzy piętnaście baśni, zilustrowanych pięknymi rysunkami, spiętych klamrą pierwszego i ostatniego opowiadania. Publikacja ‒ adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych ‒ łączy zabawę z edukacją, stanowiąc nie tylko atrakcyjną, ale bardzo oryginalną i nowoczesną propozycję opowiadania o folklorze i tradycji. Uwaga, jaką poświęca się w niej różnym regionom kraju, uwrażliwia odbiorców na różnorodność i specyfikę kulturową polskich ziem.

Tekst przygotowany został przez znaną pisarkę Agnieszkę Taborską, autorkę wielu publikacji dla dzieci, m.in. „Szalonego zegara”, „Czarnej góry”, „Bluesa Nosorożca”, „Księżycowych duchów”, i dla dorosłych, m.in. „Sennego żywota Leonory de la Cruz”, „Abecadła Topora”, „Okruchów amerykańskich”. Jej książki dla najmłodszych wydane były również za granicą ‒ w Niemczech, Japonii, Korei, gdzie zdobyły nagrody literackie. Na podstawie dwóch z nich powstały filmy animowane.

Publikację zilustrował profesor Lech Majewski, znana postać polskiej ilustracji, który jest także autorem projektu graficznego książki. Połączenie niezwykle oryginalnego, opartego na znanych baśniach tekstu z ilustracjami nawiązującymi do polskiej sztuki ludowej tworzy dzieło o wielkiej wartości.

Książka uhonorowana główną nagrodą w konkursie na najlepszą polską książkę dla dzieci 2014 roku, organizowanym przez Festiwal Literatury dla Dzieci.

* * *

Licho i inni

Autor: Agnieszka Taborska
Ilustracje: Lech Majewski
Oprawa: twarda
Ilość stron: 52
Format:  205 x 275 mm
ISBN: 978-83-7576-233-4
Wydawnictwo BOSZ,  2014