Krajki – tkane pasy z terenu Sokólszczyzny

Wydawnictwo prezentujące tradycję wyrobu i wzornictwo krajek tkanych na wsiach w powiecie Sokólskim zostało bezpłatnie udostępnione w internecie. To efekt projektu realizowanego przez Podlaskie Stowarzyszenie Agroturystyczne przy współpracy Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Projekt „Krajki – zachowaj od zapomnienia” realizowany był przez w 2017 roku. Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Podlaskiego udało się przeprowadzić szereg działań mających na celu popularyzację wiedzy i umiejętności tkackich związanych z tradycjami Sokólszczyzny wykonywania wąskich wełnianych wzorzystych pasów.

Działanie rozpoczęło się warsztatami dla dorosłych w gospodarstwie agroturystycznym Zielona Dolina w Kuryłach, gdzie 5 uczestniczek uczyło się przez 3 dni techniki wyrobu pasów. Następnie przy udziale placówek kulturalnych i oświatowych udało się zorganizować zajęcia tkackie o tematyce krajkowej dla młodzieży szkolnej w Szudziałowie, Nowym Dworze oraz Janowie.

krajka-wydawnictwo-broszura_2

W ramach finału projektu powstało wydawnictwo prezentujące tradycję wyrobu i wzornictwo krajek tkanych niegdyś na wsiach w powiecie Sokólskim „Krajki – tkane pasy z terenu Sokólszczyzny”. Na spotkaniach promocyjnych w Białymstoku, Sokółce, Janowie można było bezpłatnie pozyskać książkę.

Ciekawych tradycji tkackich zapraszamy do bezpłatnego pobrania publikacji w formacie pdf ze strony www.psa.org.pl lub bezpośrednio z naszej strony tutaj. Dzięki uprzejmości autorów wydawnictwo zostało zamieszczone w dziale Czytelnia w naszej cyfrowej bibliotece: www.kulturaludowa.pl/publikacje/rodzaje/e-booki

krajka-wydawnictwo-broszura_3