Ilustrowana księga łemkowskich przysłów

„Ilustrowana księga łemkowskich przysłów” to wydawnictwo prezentujące tradycyjne przysłowia Łemków − grupy etnicznej żyjącej od wieków w Beskidzie Sądeckim i Niskim. Polsko-łemkowska publikacja zawiera przysłowia, które zapamiętała z dzieciństwa i przez lata zbierała Anna Wirchniańska z Gładyszowa.

Nieodłącznym walorem publikacji są wyjątkowe ilustracje Daniela de Latour, które w subtelny sposób wykorzystują elementy i motywy zaczerpnięte z łemkowskiej kultury.

Książka z pewną nutą humoru ukazuje ludową mądrość, uniwersalną i wciąż aktualną dla współczesnego człowieka.

„W Ilustrowanej księdze łemkowskich przysłów znajdziemy stare, łemkowskie przysłowia zebrane przez regionalistkę Annę Wirchniańską z Gładyszowa. Są to zarówno przysłowia dotyczące pór roku, konkretnych miesięcy, ale też takie, które dotyczą ludzkich przywar, emocji, pewnych zasad życia społecznego. Przysłowia pani Ania pamięta ze swojego domu rodzinnego, jest ona Łemkinią i zapamiętała wiele tych przysłów ze swojego dzieciństwa. Ma ona dar do zapamiętywania i łączy te wszystkie rzeczy w całość – mówiła w “Kiermaszu pod kogutkiem” Marta Graban-Butryn.

Więcej o książce można posłuchać w audycji radiowej Jedynki Kiermasz pod kogutkiem.

* * *

Tytuł: Ilustrowana księga łemkowskich przysłów
Tekst: Anna Wirchniańska
Ilustracje: Daniel de Latour
Język: łemkowski / polski
Liczba stron: 64
ISBN 978-83-949155-3-7
www.staradroga.com