40. Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Wegorzewie

Tradycyjnie, w pierwszą sobotę i niedzielę sierpnia, na węgorzewskim Placu Wolności odbędzie się Międzynarodowy Jarmark Folkloru.

Już po raz 40-ty wydarzenie to zgromadzi wielbicieli autentycznej kultury ludowej z Polski i zagranicy – twórców, rzemieślników i rękodzielników, śpiewaków i muzykantów.

Jak w roku ubiegłym, swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentują wykonawcy z Polski oraz państw ościennych. Wyróżniający się wykonawcy z województwa warmińsko-mazurskiego uzyskają promocję na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2018.

W programie: targi sztuki ludowej i rękodzieła, przegląd zespołów folklorystycznych, kapel i solistów z Polski (a także z krajów ościennych), pokazy warsztatowe tradycyjnego rzemiosła, wystawy okolicznościowe (uczestnicy z Polski, a także z Białorusi, Rosji, Litwy, Ukrainy).

Program 40 Międzynarodowego Jarmarku Folkloru

5 sierpnia 2017 (sobota)
godz. 10.00-18.00 — Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła – Plac Wolności
godz. 11.00 — Korowód uczestników Jarmarku ulicami miasta
godz. 11.20 — Wspólne zdjęcie uczestników Jarmarku i zaproszonych gości przed muszlą koncertową
godz. 11.30 — Uroczyste otwarcie XL Międzynarodowego Jarmarku Folkloru – Plac Wolności
godz. 11.45 Koncert laureatów XXXIX przeglądu zespołów i solistów z woj. warmińsko-mazurskiego wytypowanych do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – Plac Wolności
godz. 12.30-19.00 — Przegląd punktowany zespołów i solistów z województwa warmińsko-mazurskiego – Plac Wolności
godz. 20.00-23.00 — „Wieczór z kulturą ludową” – Park Etnograficzny nad Węgorapą

6 sierpnia 2017 (niedziela )
godz. 10.00-17.00 — Kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej – Plac Wolności
godz. 10.00 — Koncerty zespołów folklorystycznych, kapel i solistów z Polski i zagranicy – Plac Wolności
godz. 16.00 – 17.00 — Uroczyste zakończenie Jarmarku – Plac Wolności

Pokazy rzemiosł tradycyjnych

Podczas imprezy odbywają się pokazy rzemiosł tradycyjnych: kowalstwa, kucia podków, rzeźby w drewnie i w glinie, wyrobu kwiatów z bibuły i drewna, tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, toczenia na kole garncarskim, plecionkarstwa ze słomy i wikliny, obróbki bursztynu, pisania pisanek, dmuchania szkła artystycznego, wyrobu koronki frywolitkowej i szydełkowej. Dodatkowo wystawa ceramiki związana z twórczością Erazma Szyszki – użytkowe ceramiczne naczynia kuchenne z przedwojennej Wileńszczyzny, prezentacja wypieku blinów na zrekonstruowanych glinianych patelniach zwanych łatuszkami. Ponadto pokaz mody Wandy Jóźwiak „Lato w modzie i kwiatach”.

Konkurs „Na najlepsze prace prezentowane na stoisku”

Podczas Jarmarku, trwa konkurs dla wystawców zrzeszonych w „Stowarzyszeniu Twórców Ludowych”, którzy wcześniej wyrazili chęć wzięcia udziału. Komisja złożona ze specjalistów z dziedziny sztuki i rzemiosła ludowego, przyzna nagrody finansowe za najlepsze prace prezentowane na stoisku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w niedzielę, około godziny 12.30.

Organizatorem Jarmrku jest Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.