Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie Opolskiem i jedno z czterech tego rodzaju, położnych w historycznych granicach Śląska.

Na terenie Muzeum utworzono 9 zagród z regionu oleskiego i opolskiego. Zdecydowana większość obiektów prezentuje zrębową konstrukcję ścian. Dodatkowa zagroda z regionu nyskiego prezentuje konstrukcję słupowo-ryglową.

Ponadto na terenie Muzeum posadowione są samodzielne budynki użyteczności publicznej takie jak: kościół, szkoła, wieża, karczma oraz wolnostojące domy, kuźnia, kapliczki i dwa wiatraki. Poszczególne zagrody i pojedyncze budynki łączy sieć dróg i ścieżek, którymi zwiedzający mogą spacerować od obiektu do obiektu.

Na terenie Muzeum nie brakuje drzew i krzewów, które odpowiednio zakomponowane dopełniają całość ekspozycji muzealnej, podkreślając jej “autentyzm” i naturalność. W obrębie zagród odtworzone zostały ogródki warzywne i kwiatowe, ogrodzone płotami żerdziowymi i sztachetowymi. Na polu uprawia się dawne rośliny, takie jak len, pasternak, proso i grykę.

Zwiedzanie: IV-X: pon. 10-15, wt.-ndz. 10-18; X-IV: pon.-pt. 10-15

UWAGA! W okresie od połowy października 2008 r. do połowy kwietnia 2009 r., udostępniane są do zwiedzania jedynie tereny parkowe bez możliwości obejrzenia wnętrz obiektów zabytkowych. Muzeum czynne jest w dni robocze, w godzinach od 10.00 do 15.00. Ceny biletów: 4 zł – bilet normalny, 2 zł – bilet ulgowy, 0,50 gr – bilet dla dzieci przedszkolnych, w poniedziałek wstęp jest bezpłatny. Wejście na teren Muzeum jest od ul. Etnografów.

 

 

Dane teleadresowe

Miejscowość: Opole
Ulica: Wrocławska 174
45-835 Opole
Województwo: Opolskie
tel.: (077) 474 30 21, fax.: 077 474 30 21
e-mail: sekretariat@muzeumwsiopolskiej.pl , www: http://www.muzeumwsiopolskiej.pl