Zespół Pieśni i Tańca Grajewianie na Niezależnej Scenie Polskiego Radia

Teatr Pijana Sypialnia i Woda na młyn, to kwintesencja niezależności – zarówno na polu teatralnym, jak i w kręgu zespołów zajmujących się tańcami ludowymi. Na potrzeby koncertu inaugurującego Niezależną Scenę Polskiego Radia – połączyli swoje siły i stworzyli program „Miasto/wieś”, w którym wystąpi ponad 100 artystów.

Organizatrami wydarzenia są: Agencja Muzyczna Polskiego Radia, Teatr Pijana Sypialnia / Woda na Młyn. Gościnnie wystąpi też nasz ZPiT “Grajewianie” w spektaklu JACY_TACY, który powstał we współpracy z artystami Teatru Pijana Sypialnia.

PROGRAM KONCERTU:

CZĘŚĆ I
10 tańców polskich na orkiestrę kameralną – Witold Lutosławski
Jak zatańczyć do Witolda Lutosławskiego? Premierowo wykonana choreografia przygotowana przez aktorów Pijanej Sypialni i tancerzy Wody na młyn.

Wycinanki kurpiowskie – Daniel Zieliński / Mariusz Żwierko
„Wycinanki kurpiowskie” To kompozycja sześciu kurpiowskich tańców, które przeplatają się jak motywy ludowej wycinanki. Kurpie Zielone to miejsce, gdzie lasy szumią piękne stare melodie, a rzeki płyną w rytmie okrąglaka. Kurpiowskie tańce łączą w sobie elementy mazowieckie, ale też zachodnioeuropejskie. Najciekawszy i najbardziej popularny jest tu powolniak – mimo nazwy najszybszy – znany również w Szwecji jako liryczny i spokojny taniec o nazwie „polska“.

Sen o Lwowie
„Sen o Lwowie” – miasto, masa, maszyna – czyli dawny Lwów, tańczące tłumy, karuzele i tramwaje. Wspomnienia o Lwowie zachowane w starej filmowej muzyce, tańcach i przedwojennej kresowej gwarze miejskiej.
Spod lwowskiego dworca ruszamy tramwajem na przejażdżkę po tętniącym życiem mieście. Tu na każdym rogu coś się dzieje. W parku kręcą się karuzele. Ludzie tańczą tanga, walczyki, polki, sztajerki. Odgłosy samochodów i tramwajów mieszają się z muzyką podwórkowej kapeli. Przy bufecie można usłyszeć najnowsze plotki albo dostać w nos, jak się uśmiechnie nie tak, jak trzeba. A teraz, proszę prędzej do kasy, bo karuzela zaraz rusza!

CZĘŚĆ II
SPEKTAKL „JACY_TACY” na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie”
“Jacy_Tacy” to mocno zakorzenione w polskiej tradycji przedstawienie – współczesna wizja tekstu literackiego, który nabrał świeżości i nowego wymiaru dzięki zastosowaniu różnych środków wyrazu scenicznego. To również przekroczenie kolejnej granicy artystycznej przez zespół “Grajewianie” i wyjście poza stereotypową działalność grup folklorystycznych.

https://www.facebook.com/zpit.grajewianie

Choreografia – Mariusz Żwierko
Scenariusz / asystent reżysera – Karolina Lichocińska
Reżyseria – Sławomir Narloch

TEATR PIJANA SYPIALNIA
Stworzony przez aktorów, muzyków, śpiewaków i tancerzy – młodych artystów, którzy o teatrze myślą niestandardowo. Ich widowiska wyróżnia połączenie aktorstwa z wielogłosowym śpiewem, tańcem i muzyką na żywo. Setki widzów na każdym spektaklu i uznanie krytyków teatralnych, to zasługa oryginalnego repertuaru. Odkopują zakurzone teksty, melodie i miksują je z popkulturą. Nazywa się ich „teatrem vintage”.
Grają w tradycyjnych salach teatralnych, ale znani są z występów w zaskakujących miejscach. Można ich spotkać w kawiarniach, na ulicy, w parkach, a nawet… w barach mlecznych. Ich letni cykl „Teatr na leżakach” zdobył wielotysięczną widownię w całym kraju. Przez redakcję portalu TEATRDLAWAS.PL został uznany tytułem „najlepszy pomysł teatralny”, a w Poznaniu znalazł się wśród najciekawszych letnich wydarzeń według czytelników „Naszego miasta”. Są laureatami najważniejszych festiwali w całej Polsce m.in. Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim, Tyskich Spotkań Teatralnych, Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju, Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku.
Pijana Sypialnia, to teatr, którego celem jest dostarczanie widzom nieskrępowanej radości i pozytywnej energii.
www.facebook.com/TeatrPijanaSypialnia
www.pijana-sypialnia.pl

WODA NA MŁYN – taneczne reminiscencje folklorystyczne

Grupa taneczna „Woda na młyn“ powstała w grudniu 2013 roku z inicjatywy tancerzy oraz instruktorów – byłych członków warszawskich uczelnianych zespołów pieśni i tańca. Z miłości do folkloru i chęci kontynuowania swoich pasji stworzyli zespół, który wypełnia nie tylko warszawską, ale też ogólnopolską niszę tańca ludowego. Korzystając i czerpiąc z polskiego folkloru, „Woda na młyn“ tworzy kompozycje stylizowane do współczesnej muzyki folkowej i jazzowej bazującej na muzyce ludowej i szlacheckiej. „Woda na młyn“ to zespół, który szuka inspiracji i powiązań międzykulturowych, łączy dyscypliny sztuki i szuka nowych kontekstów scenicznych dla tańca ludowego, traktując go jako środek artystycznego wyrazu.

www.facebook.com/wodanamlyn

Prowadzenie – Sławomir Narloch
Choreografia – Mariusz Żwierko
Kierownik muzyczny – Daniel Zieliński

plakat-miasto-wies

Organizatorzy: Agencja Muzyczna Polskiego Radia, Teatr Pijana Sypialnia / Woda na Młyn

Źródło: www.wrotapodlasia.pl