Lubelska Scena Tradycji – Kapela Zdzisława Marczuka

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na kolejną odsłonę Lubelskiej Sceny Tradycji. Tym razem muzyka z Południowego Podlasia czyli Zdzisław Marczuk ze swoimi uczennicami – sąsiadkami!

Zdzisław Marczuk – jeden z najwybitniejszych muzykantów Lubelszczyzny, multiinstrumentalista, samouk. Urodził się w 1943 roku. Mieszka we wsi Zakalinki w gminie Konstantynów. Pochodzi z muzykanckiej rodziny. Grę na skrzypcach rozpoczął w wieku 11 lat. Opanował także technikę gry na harmonii, bębenku i trąbce. Doskonały pedagog i animator kultury. Od wielu lat uczy i zachęca do nauki muzyki ludowej młodzież Podlasia. Założył wiele kapel m.in. Kapelę Sąsiedzką w Zakalinkach. Obecnie w kapeli gra razem ze swoimi uczennicami Pauliną Kwaśniewską i Karoliną Szymulą. Zespół kultywujący muzyczne tradycje Południowego Podlasia prezentuje bogaty repertuar polek, oberków i walczyków.

Zdzisław Marczuk – harmonia, skrzypce
Paulina Kwaśniewska – skrzypce
Karolina Szymula – bębenek

9 czerwca 2016 / czwartek

godz.18.00 / Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14, Lublin, wstęp wolny
SPOTKANIE Z KAPELĄ
Podczas spotkania Zdzisław Marczuk opowie o swojej muzykanckiej drodze i tradycjach muzycznych regionu. O mistrza i źródła fascynacji muzyką ludową podpytamy młode uczennice pana Zdzisława. Będzie też okazja do posłuchania południowo-podlaskich melodii oraz wspólnego zagrania z kapelą.

godz. 20.00-23.00 / Zielony Talerzyk, ul. Królewska 3, Lublin, wstęp 10 zł
POGRAJKA – do tańca i posłuchu zagra Kapela Zdzisława Marczuka oraz goście: Kapela Butrynów, Tucholska/Olszewski/Szokaluk

* * *
Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek zaprezentowane zostaną najciekawsze inicjatywy, środowiska oraz artyści zajmujący się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzyków tradycyjnych młodego pokolenia.

Szczegóły: www.zgstl.pl, www.facebook.com/LubelskaScenaTradycji

Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Współpraca: Restauracja Zielony Talerzyk

Koordynator: Krzysztof Butryn

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.