Jubileuszowe Prezentacje twórczości w Kolbuszowej [foto]

Od dwóch dekad Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej stara się, aby raz w roku skansen wypełnił się gwarem dawnego życia, ludźmi, którzy kultywują dawne tradycje. W tym roku impreza plenerowa Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków odbyła się po raz dwudziesty!

Dzięki pomysłodawcom tego przedsięwzięcia – Jolancie i Wojciechowi Draganom oraz Jackowi Tejchmie – dokładnie od 1997 r. pierwsza niedziela czerwca to święto kultury ludowej regionu. Celem imprezy jest pokazanie różnorodności oraz oryginalności prac wykonywanych przez twórców ludowych i artystów nieprofesjonalnych, a także prezentacja odchodzących w przeszłość zawodów i czynności. Wydarzeniu nieodłącznie towarzyszą też muzyka i taniec. Przez 20 lat wzięło w niej udział ponad 200 twórców i artystów ludowych, a obejrzało ich blisko 80 tys. zwiedzających.

Historię imprezy można poznać i powspominać, oglądając otwartą tego dnia w skansenie i cały czas czynną wystawę fotograficzną „Wszystko, co najlepsze…”.

XX Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków przebiegły tradycyjnie w radosnej atmosferze i po raz kolejny zgromadziły dużą widownię (ponad 3 tys. osób!), która docenia wartość spotkania z tradycją. Jubileuszową edycję uświetniło 40 twórców i rzemieślników ludowych, zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki i wytwórstwa – od bibułkarstwa przez dziegciarstwo i kowalstwo po malarstwo, rzeźbę i tłoczenie oleju. Udział wzięły liczne Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły obrzędowe. Na scenie można było tego dnia zobaczyć ponad 120 artystów i posłuchać Kapeli z Huty Komorowskiej, zespołów „Folusz” z Giedlarowej, „Cmolasianie” z Cmolasu oraz „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, kapeli Jana Cebuli, kapeli „Trzcinicoki” z Trzcinicy, Józefa Szubarta, harmonijkarza z Albigowej. Prezentacje sceniczne zakończył barwny występ Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” z Mielca.

Imprezie towarzyszyła promocja książki „Grochem o kuchnię” zawierającej przepisy Janiny Olszowy, znawczyni kuchni regionalnej, na potrawy z roślin strączkowych.

Tegoroczne XX Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków zostały objęte patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Fotografie: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

www.muzeumkolbuszowa.pl