„Za sześć noc Wielka Noc…, czyli Niedziela Palmowa w skansenie”

14 kwietnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz XIX odbyły się obchody Niedzieli Palmowej w skansenie. W uroczystej Mszy Świętej uczestniczyło ok. 2500 wiernych, a samo wydarzenie przyciągnęło ponad 2900 osób.

W tradycji chrześcijańskiej niedziela poprzedzająca Wielki Tydzień nazywana była Wstępną. Wtedy to rozpoczynały się przygotowania do najważniejszego w kalendarzu obrzędowym święta – Wielkanocy. Pragnąc przywrócić blask zapomnianym zwyczajom z tym świętem związanych, skansen podczas tegorocznych obchodów Niedzieli Palmowej, prócz zwiedzania wystawy Wielkanoc na Mazowszu, zaproponował zwiedzającym udział w pokazach i warsztatach świątecznych. Przy jednej z chałup gospodynie tworzyły tradycyjne mazowieckie palmy wielkanocne z trzciny, bukszpanu, gałązek wierzbowych z baziami i wykonanych z bibuły kwiatów.

Uczestnicy wydarzenia zobaczyć mogli jak wyglądało przygotowywanie ozdób z papieru i wysypywanie wzorów z białego piasku na polepach, jak ozdabiano jaja metodą nakładania wzorów z wosku i zanurzania ich w barwnikach. Porównali święcone w biednych i zamożnych domach chłopskich oraz dworze szlacheckim. W izbie szkolnej zaś dzieci uczestniczyły w warsztatach dekorowania karty świątecznej. Na placu przed muzealnym kościołem turyści podziwiali wystawę palm zgłoszonych do udziału w konkursie Tradycyjna palma wielkanocna. Mogli też wybrać najpiękniejsze w kategoriach indywidualnej i zespołowe poprzez oddanie głosów na specjalnych kuponach, które otrzymali wraz z biletem wstępu.

Komisja konkursowa wybrała także jedną palmę reprezentującą region Mazowsza Płockiego. Palma ta otrzymała Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W plebiscycie wzięło udział 41 palm, na które oddano łącznie 550 głosów. Listę laureatów można znaleźć na stronie Muzeum www.mwmskansen.pl. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne. Upominki zostały też rozlosowane wśród osób, które oddały swój głos.

Niedziela Palmowa w  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu fot. D Krześniak

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu fot. D Krześniak

Przez cały czas trwania imprezy na placu przed amfiteatrem odbywał wie wielkanocny kiermasz rękodzieła. Na 37 stoiskach znalazły się palmy wielkanocne, kosze do święconki, cukrowe baranki, pieczywo obrzędowe a także dekoracje na świąteczny stół wykonane z naturalnych materiałów. Na scenie amfiteatru wystąpiły Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy KODERKI z Łowicza w widowisku obrzędowym Kogut oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu
w repertuarze marszowo – rozrywkowym.

Niedziela Palmowa jest wstępem do Wielkanocy, święta nowego życia i wiosny. Po wybuchu radości związanej ze zmartwychwstaniem Chrystusa, przychodził czas na sąsiedzkie odwiedziny i zabawy towarzyskie. Bogactwo zwyczajów związanych ze śmigusem – dyngusem będzie można poznać podczas „Gier i zabaw wielkanocnych”, które odbędą się w sierpeckim skansenie w Lany Poniedziałek, 22 kwietnia w godzinach 10.00–18.00. Uczestnicy imprezy poznają zapomniane gry i zabawy zespołowe. Potoczą obręcze i fajerki, zagrają w kręga, pobujają się na kilkumetrowej wysokości huśtawce wielkanocnej, nazywanej wozawką. Będą także zawody w strzelaniu wodą z sikawek dyngusowych do celu, a wiele emocji dostarczą z pewnością zawody w biciu jajek.

Nie zabraknie też przejażdżek konnych, niezmiennie cieszących się wielkim zainteresowaniem gości odwiedzających skansen. Warto pamiętać, że w święta Wielkiej Nocy woda ma wyjątkową moc. Pozwólmy się oblać, choćby symbolicznie, by cieszyć się dobrym zdrowiem i urodą przez cały rok.
Wielkanoc to nie tylko piękne obrzędy i zwyczaje mające zapewnić zdrowie, urodzaj oraz szczęście, ale przede wszystkim radość ze spotkań z najbliższymi. Spotkajmy się więc w skansenie, by poczuć atmosferę dawnych Świąt.

Tekst: Jarosław Asztemborski

* Zdjęcie główne: Niedziela Palmowa w  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu fot. D Krześniak