XXV Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia

Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zaprasza na Jubileuszowy XXV Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia.

Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia jest cykliczną imprezą etnograficzną odbywającą się od 1991 r. Organizatorzy jarmarku za cel stawiają promocję wśród mieszkańców Podlasia bogatych tradycji sztuki i rękodzieła ludowego związanego ze świętami wielkanocnymi.

Obok pisankarek z okolic Lipska, Siemiatycz, palmiarek słynnych palm wileńskich, plecionkarzy z koszyczkami na święconki, w jarmarku uczestniczą kontynuatorzy różnych dziedzin sztuki rękodzieła ludowego, m. in. kowalstwa, garncarstwa, tkactwa, rzeźbiarstwa, wycinankarstwa, wytwórcy łyżek, sit, drewnianych sprzętów gospodarstwa domowego z Polski, Litwy i Białorusi.

Wyroby wystawiają też producenci tradycyjnych produktów spożywczych – miodów, serów, wędlin, pieczywa, ciast (sękaczy, mrowisk, makowców), ogórków kiszonych i ziół z Polski i Litwy.

Na scenie wystąpią: Kapela Mietka Buraka, Andrzej Staśkiewicz z Kapelą Kurpiowską, Małgorzata Makowska i Edward Malinowski (harmonia pedałowa).

Jarmark odbędzie się w niedzielę 13 marca 2016 r. w godzinach 9.00-15.00 na Rynku wokół białostockiego Ratusza.

Więcej informacji:
Kurator jarmarku – Wojciech Kowalczuk
Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białystoku
Tel. 509 397 438
email: etnografia@muzeum.bialystok.pl

* Foto: Jarmark Wielkanocny w Białymstoku, fot. A. Sierko-Szymańska

Źródło: organizatorzy