Konkurs „Stara Tradycja” 2016

Stara Tradycja to konkurs dla kapel i młodych wykonawców grających polską muzykę ludową w stylu tradycyjnym, bez aranżacji. Konkurs odbywa się po raz szósty w ramach warszawskiego Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Celem konkursu organizowanego przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata jest promowanie młodych muzyków i śpiewaków – kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski (współczesnych lub historycznych) oraz poszukiwanie formuł na obecność tej muzyki we współczesnej kulturze.

Na podstawie zgłoszeń (3 nagrania i internetowy formularz zgłoszeniowy) oraz bezpośrednich rozmów z wykonawcami jury wyłania od 5 do 10 zespołów/solistów, którzy zagrają i zaśpiewają krótkie (10 – 15 min) koncerty czy też poprowadzą zabawy taneczne podczas finałowego spotkania.

Laureatów wyłoni jury złożone z ekspertów, muzyków oraz badaczy żywego dziedzictwa muzycznego: Stanisława Galica-Górkiewicz, Ewa Grochowska, Andrzej Bieńkowski, Piotr Kędziorek, Marcin Pospieszalski, Tomasz Nowak, Adam Strug, Janusz Prusinowski.

W tym roku konkurs zmienił nieco formułę. Do prezentacji dopuszczeni są laureaci poprzednich edycji, o ile zgłoszenie zawierać będzie materiał nowy wobec poprzednich lat. Przewidziana jest również nagroda publiczności.

Dotychczasowi laureaci konkursu:
2015 – Kapela Dudziarzy Wielkopolskich CK Zamek
2014 – ex aequo: Kapela Biskupianie z Domachowa, Kapela DiaBuBu z Łodzi
2013 – Jan Malisz i Dzieci z Małopolski
2012 – Sebastian Lesiak z Wygnanowa
2011 – Kapela Adama Kaisera z Wielkopolski

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa z końcem 31 marca 2016, zaś koncert „Starej Tradycji” odbędzie się 19 kwietnia 2016 w Warszawie.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.festivalmazurki.pl/stara-tradycja-2016-rok