Wystawa prac wybitnych zakopiańskich malarzy ludowych „Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane” zainaugurowała działalność Czerwonego Dworu, nowego ośrodka kulturalnego w Zakopanem. Nowa placówka ma promować i wspierać miejscowych twórców ludowych.
Czerwony Dwór, stanowiący część Zakopiańskiego Centrum Kultury, to nowe miejsce na kulturalnej mapie Zakopanego. Willa, powstała w 1902 roku, już od ponad wieku stanowi ważne miejsce dla kultury Zakopanego i Polski: mieszkał tu między innymi Stefan Żeromski, często przebywał Witkacy i Szymanowski. W ostatnich latach w obiekcie mieściło się przedszkole. Dziś Czerwony Dwór znowu otwiera swoje drzwi dla sztuki i Zakopiańczyków.
Wernisaż wystawy „Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane” odbył się 17 września 2016 r. Ekspozycja prezentuje obrazy najznakomitszych zakopiańskich Twórców.
Celem wystawy jest pokazanie różnorodności i bogactwa tej dziedziny sztuki, zarówno co do treści jak i formy. Zobaczyć więc można malarstwo sakralne i sceny rodzajowe, miniatury w przeróżnej formie – inwencja twórcza rodzimych artystów jest bowiem nieograniczona, choć mocno związana z tradycją. Barwny świat przedstawiony na szkle odzwierciedla sfery sacrum i profanum góralskiego życia, zachęcając do bliższego zapoznania się z kulturą góralską.
Malarstwo na szkle wydaje się być najbardziej charakterystyczną dziedziną sztuki w Zakopanem, czy trochę szerzej – na Podhalu. Jest to gałąź sztuk plastycznych uprawiana przez twórców ludowych i nieprofesjonalnych. Sięgają po tę technikę także twórcy profesjonalni.
![Willa Czerwony Dwór w Zakopanem. By Januszk57 (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons](http://kulturaludowa.pl/wp-content/uploads/czerwony-dwor-zakopane.jpg)
Willa Czerwony Dwór w Zakopanem. [By Januszk57 (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons]
W pomieszczeniu przy wejściu, po lewej stronie znajdziecie Państwo ekspozycję prac dzieci uczących się malować na szkle w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka’’. Dziecięce obrazki i świat przez nie przedstawiony dają gwarancję trwania tej pięknej tradycji.
Stała ekspozycja malarstwa na szkle w Zakopanem była marzeniem Eweliny Pęksowej. Wśród namalowanych przez siebie świętych, aniołów i swych przodków musi radować się z faktu, że znalazła się ona w tym pięknym, zabytkowym budynku, jakim jest „Czerwony Dwór”, w samym sercu Zakopanego.
Wystawa „Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane”
17 września 2016 – 31 stycznia 2017
Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27
34-500 Zakopane
* Foto: Obraz na szkle, wyk. Marta Walczak Stasiowska, fot. www.zakopane.pl
Źródło: www.zakopane.pl