Skarby z cieszyńskiej trówły

„Skarby z cieszyńskiej trówły” to festiwal lokalnej kultury, będący unikalnym połączenie tradycji Śląska Cieszyńskiego ze sztuką współczesną, designem, rzemiosłem i kuchnią.

Przed nami kolejna, 16. już edycja „Skarbów z cieszyńskiej trówły” organizowanych przez Zamek Cieszyn we współpracy z Domem Dzieci i Młodzieży z Czeskiego Cieszyna oraz instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi z obu miast.

Tegoroczna edycja będzie odbywać się od 23 do 25 września 2016. W programie znalazło się kilkadziesiąt najróżniejszych wydarzeń. Nie zabraknie m.in. Cieszyńskiego Jarmarku Rzemiosła, w którym weźmie udział kilkudziesięciu twórców z Polski, Czech i Słowacji. Jarmarkowi będzie towarzyszył Cieszyński konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess.

Tegoroczną edycję „Skarbów…” uświetni widowisko plenerowe „Dux Poloniae Baptizatur” w reżyserii Bogdana Słupczyńskiego. Spektakl na Wzgórzu Zamkowym został przygotowany z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. W programie zaplanowano też koncert dedykowany pamięci zmarłego w tym roku Kaza Urbasia, założyciela i lidera kapeli góralskiej „Torka”. Będzie można wybrać się na wycieczkę do Herczawy, Trójstyku i Mostów koło Jabłonkowa, a także na spacer szlakiem kościołów w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Ponadto będzie można obejrzeć wystawę “Beskidzki haft krzyżykowy – wystawa ze zbiorów Muzeum
„Na Grapie” pokazującą tradycyjne i współczesne wykorzystanie haftu oraz fotografie Adama Brzozy „Rękodzielnicy Beskidzcy – wystawa fotograficzna”promujące lokalnych twórców i ich wyroby w ramach projektu Beskidzkiej 5.

Symboliczne otwarcie festiwalu będzie połączone ze wspólnym śpiewaniem pieśni regionalnych przez dzieci z cieszyńskich szkół i przedszkoli na Rynku w Cieszynie.

Szczegółowy program na stronie www.silesiakultura.pl

Skarby z cieszyńskiej trówły 2016

Źródło: www.silesiakultura.pl