Powstał podręcznik do nauki dialektu kurpiowskiego

Związek Kurpiów wydał pierwszy podręcznik z ćwiczeniami do nauki dialektu kurpiowskiego. Skierowana do najmłodszych książka „Móźë jï pśïsë po kurpśosku” (Mówię i piszę po kurpiowsku) ma służyć ocaleniu gwary kurpiowskiej od zapomnienia.

14 września br. w siedzibie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano pierwszy w historii podręcznik do nauki gwary kurpiowskiej.

Autorkami podręcznika są Irena Bachmura i Danuta Staszewska: siostry, rodowite Kurpianki i doświadczone nauczycielki, które w swojej pracy od lat przybliżają uczniom zagadnienia związane z naszym rodzimym regionem. To głównie ta codzienna praca i brak materiałów spowodowały chęć stworzenia podręcznika, z którego mogliby korzystać też inni nauczyciele, a także każdy kto chciałby nauczyć się mówić i pisać po kurpiowsku.

Podręcznik zawiera ćwiczenia, wiele rysunków do kolorowania i dokończenia, zdjęcia, scenariusze, wiersze i pieśni. Jego nieodłącznym elementem są dwie płyty CD, które niewątpliwie pomagają w nauce dialektu. Wszelkie ćwiczenia w mówieniu i pisaniu zostały przygotowane na podstawie reguł opracowanych przez prof. Jerzego Rubacha.

Dodatkowym atutem podręcznika jest szata graficzna.

Czytaj więcej: www.dzieje.pl)