Włocławek. Pierwsza rocznica śmierci rzeźbiarza Stanisława Zagajewskiego

Stanisław Zagajewski, fot.archiwum STL

Stanisław Zagajewski
fot.archiwum STL

Prezydent Miasta Włocławka, Dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Dyrektor Włocławskiego Centrum Kultury zapraszają 4 kwietnia 2009 r. na obchody pierwszej rocznicy śmierci artysty rzeźbiarza Stanisława Zagajewskiego.

Stanisław Zagajewski urodził się około 1927 roku. Dokładna data jego urodzin nie jest znana. Znaleziono go na schodach kościoła świętej Barbary w Warszawie. Miał wówczas niespełna dwa lata. Dzieciństwo spędził w klasztornych zakładach opiekuńczych.

W swoim życiu imał się różnych zawodów. Jednak od najmłodszych lat jego pasją było rzeźbienie w glinie. Niestety z powodu zbyt wątłego zdrowia nie został przyjęty do szkoły plastycznej, a sztuki wypalania gliny nauczono go w Cepelii.

Dzięki staraniom prof. Aleksandra Jackowskiego, otrzymał we Włocławku niewielki domek, w którym żył i pracował do śmierci.

Stanisław Zagajewski jest autorem ogromnych, płaskorzeźbionych ołtarzy. Rzeźbił także fantastyczne ptaszki i stwory z gliny. Jego prace wystawiano w wielu krajach. Jest on uważany za wybitnego twórcę Art Brut, sztuki naiwnej i prymitywnej.

Najpełniejszy zbiór jego prac znajduje się w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Artysta zmarł 4 kwietnia 2008 r.

Program obchodów:

– o godz. 11.00 złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Artysty na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku

– o godz. 12.00 wręczenie nagród laureatom "I Konkursu rzeźbiarskiego dla dzieci i młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego" i otwarcie wystawy pokonkursowej w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12

– o godz. 12.30 projekcja najstarszego filmu o Stanisławie Zagajewskim autorstwa Andrzeja Papuzińskiego "Ars mea lux mea" z 1978 r. w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12

TESTTT