Tradycje Biskupizny na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego Tradycje kulturowe Biskupizny wpisane zostały na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa narodowego UNESCO. Tym samym folklor biskupiański dołączył do grona kilkunastu unikalnych tradycji znajdujących się na tej wyjątkowej liście.

Na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa narodowego UNESCO znajduje się obecnie kilkanaście zjawisk, są to m.in. krakowskie szopkarstwo, język esperanto, gwara mazurska, procesja Bożego Ciała w Łowiczu, czy umiejętność wytwarzania instrumentu i gry na kozie.

O wpisanie Biskupizny na listę ubiegało się Partnerstwo na rzecz Biskupizny zawiązane przed blisko dwoma laty. Członkami Partnerstwa są osoby, instytucje, zespoły ludowe oraz organizacje działające na rzecz promowania i rozwoju dziedzictwa kulturowego mikroregionu Biskupizny. Liderem jest Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi.

W liście od ministra kultury przesłanym do Krobi w styczniu czytamy Uprzejmie informuję, że decyzją, z dnia 5 grudnia 2016 r. Tradycje kulturowe Biskupizny zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Serdecznie gratuluję Wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Man nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego.

Wesele w Potarzycy - 9 październik 1930; kapela: Antoni Maleszka (dudy), skrzypek nieznany (występuje w filmie Wesele z 1936 roku), fot. www.biskupizna.pl

Wesele w Potarzycy – 9 październik 1930; kapela: Antoni Maleszka (dudy), skrzypek nieznany (występuje w filmie Wesele z 1936 roku), fot. www.biskupizna.pl

Biskupizna to najbardziej rozpoznawalny mikroregion folklorystyczny w Wielkopolsce, położony w południowo-zachodniej części województwa, w większości na terenie gminy Krobia. Charakteryzuje się wyjątkową muzyką, tańcem, przyśpiewkami, gwarą i kuchnią oraz przepięknymi strojami z charakterystycznymi panieńskimi czepcami – kopkami, które stały się już wizytówką regionu.

Wpis Tradycje kulturowe Biskupizny obejmuje takie elemnty jak: taniec, muzyka, śpiew i gwara, zwyczaje i obrzędy, stroje.

Czepiec ˝Klapica˝ - Maria Bujak, Domachowo 2011, Foto J. Tomyślak / www.biskupizna.pl

Czepiec ˝Klapica˝ – Maria Bujak, Domachowo 2011, Foto J. Tomyślak / www.biskupizna.pl

Jak podkreślają beneficjenci To dla nas wielki zaszczyt i prestiż, przede wszystkim jednak to potwierdzenie, że folklor biskupiański jest unikatowy w skali kraju. Wpis rodzi też pytanie: co zamierzamy zrobić z tym dziedzictwem? W jaki sposób chcemy je dalej chronić, rozwijać i promować?

Odpowiedzi na te pytania poznamy na spotkaniu, które odbędzie się we wtorek 14 lutego, o godz. 10.00, w Pałacu Biskupim w Krobi. Chcemy mówić między innymi o tym, co planujemy w tym roku na festiwal, dla kogo jest  biskupiański podkoziołek? Czy wakacje na Biskupiźnie są atrakcyjne dla mieszkańców dużych miast. Czy kultura ludowa jest ciekawa dla dzieci? – dodają organizatorzy.

Więcej informacji na temat Biskupizny można znaleźć na stronie www.biskupizna.pl.

Biskupiznie poświęcony jest jeden z odcinków programu Dzika muzyka – W krainie wiwatów.

Kapela: Karol Chudy (skrzypce), Stanisław Kubiak (dudy) - Katarzynki, Krobia 2003, fot. J. Tomyślak / www.biskupizna.pl

Kapela: Karol Chudy (skrzypce), Stanisław Kubiak (dudy) – Katarzynki, Krobia 2003, fot. J. Tomyślak / www.biskupizna.pl

* * *

Krajowa lista stanowi dokumentację żywego, niematerialnego dziedzictwa naszego kraju i jednocześnie realizuje postanowienia Konwencji UNESCO z 2003 roku. Obejmuje tradycje i przekazy ustne, w tym język jako nośnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego, sztuki widowiskowe, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne, wiedzę i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata, umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym.

Czytaj więcej: Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego z nowymi wpisami

* Zdjęcie na górze: Wesele Biskupiańskie w Domachowie w 2011 r., fot. www.biskupizna.pl

Źródło: materiał nadesłany