Szansa na Oskara 2015

24 października w Białymstoku odbędzie się finał konkursu na najlepsze wykonanie podlaskiej pieśni tradycyjnej ze wsi Dasze, Gorodzisko i Łosinka.

Zapraszamy na spotkanie w formie koncerto-konkursu, połączonego z potańcówką.

W programie:

– druga edycja konkursu śpiewaczego
– wspólne śpiewanie podlaskich pieśni
– warsztaty tańców tradycyjnych
– potańcówka z Kapelą braci Kosów z Zaszycia

Chętni mogą wziąć udział w konkursie i wykonać pieśń z repertuaru śpiewaczek, które prowadziły warsztaty w ramach projektu „Obrzędowe pieśni podlaskie”: Eudokii Markiewicz i Zofii Kirdylewicz ze wsi Dasze, Anny Tesluk i Nadziei Osipiuk z Gorodziska oraz Marii Dmitruk z Łosinki. Za najlepsze, najciekawsze wykonanie pieśni zostaną przyznane nagrody rzeczowe (3 nagrody główne i wyróżnienia). Ważniejszą od rzeczowej nagrodą będzie możliwość zaśpiewania z wiejskimi wykonawczyniami przed publicznością.

Nagrania pieśni wybranych na konkurs (po 6 pieśni z każdej wsi) znajdują się na portalu youtube.com pod hasłem „Szansa na OSKARA 2015” na kanale Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy na stronie www.podlasie.org
Kontakt: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com

Spotkanie zakończy warsztat tańców tradycyjnych oraz potańcówka, którą poprowadzi Kapela braci Kosów z Zaszycia. Grupa działa według starej muzykanckiej zasady, która mówi, że kiedy zbiorą się tancerze, trzeba skrzyknąć kapelę. Zatem i my od czasu do czasu się skrzykujemy, żeby zagrać do tańca muzykę, która najbardziej lubimy. Są to kajockie nuty po Janie Gacy i Józefie Kędzierskim oraz szeroki repertuar wszelkiego rodzaju melodii tanecznych, zabaw i zapomnianych szlagierów.

Kapela zagra w składzie:

Ewa Grochowska – skrzypce, wodzirejka
Jakub Korona – baraban
Mateusz Kowalski – akordeon, skrzypce

Wstęp na wydarzenie: 10 zł/os.

Organizator: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia (www.podlasie.org)

Partnerzy: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Mazowiecki Instytut Kultury, Pracownia Muzyki Tradycyjnej, Gmina Narew, Stowarzyszenie Krusznia; Projekt „Szansa na OSKARA 2015” jest realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.