Ścięcie śmierci czyli Jedlińskie Zapusty

Ścięcie śmierci czyli Jedlińskie Zapusty

Ścięcie śmierci czyli Jedlińskie Zapusty 2015

Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku jest organizatorem wydarzenia kończącego karnawał w Jedlińsku, które nosi nazwę „Ścięcie Śmierci – Jedlińskie Zapusty”.

Elementem tego wydarzenia będzie widowisko plenerowe: Ścięcie Śmierci, które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie. Swoim rodowodem sięga ono XVI stulecia i jest nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku. Badacze twierdzą, że na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655. W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć.

Widowisko zachowało swoją pierwotną formę , poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role (nawet kobiece) w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn. Od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci. Są to na przykład: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych. Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwej części wydarzenia jakim jest „Ścięcie Śmierci”. Jest to sąd nad śmiercią, która krzywdzi ludzi. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia śmierć życia.

Wydarzenie jest żywiołową zabawą, która wyzwala najlepsze wartości społeczne. Jest ono zwierciadłem regionu i miejscowości. W ostatni wtorek karnawału pojawiają się w Jedlińsku przedstawiciele prasy, telewizja, historycy i etnografowie, jak również turyści z całego kraju. Tego dnia Jedlińsk odwiedza wiele osób z całego kraju.  Widowisko plenerowe prezentowane jest zawsze w ostatni wtorek karnawału. W roku 2015 przypada ono 17 lutego.

Podczas trwania wydarzenia odbędzie się jarmark twórców ludowych, będą miały miejsce występy kapeli ludowych, występy zespołów muzycznych. Dodatkowym, bardzo istotnym elementem świętowania będzie prezentacja obrzędu zapustowego z innego regionu Polski. Tym razem prezentował się będzie zespół obrzędowy MAKOWIANKA z Makowa Mazowieckiego. Poprzez to będzie możliwa wymiana doświadczeń oraz poznanie tradycji kończących karnawał kultywowanych w innych zakątkach naszego kraju. Wydarzenie Ścięcie Śmierci-Jedlińskie Zapusty” jest warte popularyzowania ze względu na jego unikalny charakter.

TESTTT